Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Za dużo jabłek

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> zdrowie - profilaktyka i leczenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
LeilaRosenberg



Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 103
Skąd: Sochaczew

PostWysłany: Wto Wrz 20, 2011 14:06    Temat postu: Za dużo jabłek Odpowiedz z cytatem

Moja klacz 4 dni temu rozwaliła ogrodzenie i poszła na spacer do sadu wujka. Objadła przy tym 2 jabłonki i dostała lekkiej kolki. Tego samego dnia była lonżowana, dostała leki rozkurczowe i było ok. Następnego dnia dużo leżała na wybiegu, ale wet. powiedziała, że to normalne, bo jabłka fermentują. Następny wet. dał jakieś leki przeciw kwasicy żołądka(?) i kilka zastrzyków. Dziś klacz znowu jest osowiała, czasem się kładzie. Je głównie siano. Mało gnoi. Jelita pracują, bo słuchałam.
Czy to normalne? :/ minęło już kilka dni i zaczynam się martwić.
_________________
Let's start a riot...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Wto Wrz 20, 2011 14:06    Temat postu:

Powrót do góry
aniulka_g



Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 16

PostWysłany: Sro Wrz 21, 2011 19:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!oj, ale dawno sie tu nie udzielałam, musze to nadrobic i w koncu przedstawic swoje koniska bo az głupio:) ale do rzeczy...
Z tego co opisałaś wygląda mi to na konkretne zatrucie i być może zakwaszenie żołądka, ale jeśli dostała odpowiednie zastrzyki na kwasice to powinno pomóc. Jabłka mogą jeszcze przez kilka dni zalegać w jelitach dlatego konisko jest osowiałe. Najprawdopodobniej zalegaja w jelicie grubym a takie kolki trwaja nawet do tygodnia (czasem do 10 dni) i objawy sa własnie takie jak opisałaś. Gdyby zalegały w jelicie cienkim kolka przebiegałaby znacznie ostrzej.
Domowym sposobem jest wlanie koniowi do pyska oleju parafinowego, który przepłynie przez jelita i je oczyści, ale trzeba to skonsultować z lekarzem. Jeżeli objawy po tygodniu nie ustąpią nie pozostaje nic innego jak wezwac weta do dokladnego zbadania, bo mogło dojść do zakwaszenia. Kiedyś byłam przy płukaniu sondą żołądka,i to pomogło, ale zaraz na poczatku,po zjedzeniu, teraz jest za późno.
Opisuje to co udało mi się dowiedzieć od weterynarza, tylko tak ogólnie, bo trezba by było zobaczyć i zbadac klacz żeby poradzic cos konkretnego. Ale trzymam kciuki za szybki powrót do zdrowia i aby po tygodniu było ok:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nerilion



Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 84

PostWysłany: Sro Wrz 21, 2011 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jak z jedzeniem owsa? Nie che wprowadzać w błąd ale ja bym zrobiła klacy dietkę. Najlepiej sianko i zero treściwej zeby jeszcze lit dodatkowo nie obciążać. A jak z kupą? Robi normalną czy żadszą?
Trzymam kciuki za szybki powrót do zdrowia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LeilaRosenberg



Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 103
Skąd: Sochaczew

PostWysłany: Czw Wrz 22, 2011 12:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej. Wet. gości u mnie niemal codziennie Smile klacz miała już z 3 kroplówki i lewatywę. Zastanawialiśmy się, czy może konisko nie zjadło przy okazji pryskanych truskawek sąsiada, ale przy tym powinna być biegunka, nie?
Jest na samym sianku od kilku dni. Wydala się bardzo rzadko (bo mało je), ale w miarę normalnie.
Po prostu cały czas stoi smętnie na wybiegu i grzebie czasem nogą w ziemi. I często się "przeciąga" więc myślę, że boli ją jeszcze brzuch.
Echs Sad trwa to już od soboty i jestem mocno podłamana. Tym bardziej się boję, bo dziewczyna jest w 4 mies ciąży...

A i jeszcze daliśmy jej butelką siemię lniane, chyba ok 2 litrów.
_________________
Let's start a riot...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wiedzmin



Dołączył: 17 Paź 2008
Posty: 43
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sob Wrz 24, 2011 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siemie lniane jest bardzo dobre, możesz też ugotowac mesz. Znasz przepis? Tylko uważaj z głodzeniem, bo moja koleżanka tak sie sluchała weta, że trzeba głodzić i głodzić i zrobiła przepiekne wrzody konikowi. Wkrótce koń zdechł, jelita mu nie wytrzymały :/. Jak nasza klaczka miała przewlekłą kolkę (bo okazało się, że odrobaczanie 4 razy do roku do dla niej za mało i była po prostu zarobaczona - to taki OT) i trafiła do kliniki to co pół godziny regularnie dostawała garstkę moczonego siana. To jej zrobiło najlepiej. Powodzenia, trzymam kciuki.
_________________
sznurkowy hucuł Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Sob Wrz 24, 2011 20:33    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> zdrowie - profilaktyka i leczenie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum o koniach rasy huculskiej  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group