Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

KONIEC SROKATYCH HUCUŁÓW?
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> hodowla
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sty 18, 2012 23:15    Temat postu: KONIEC SROKATYCH HUCUŁÓW? Odpowiedz z cytatem

Doszły mnie słuchy, że HIF szykuje nam (Polsce) zmiany w hodowli hucułów.
Dopóki słyszałam to od jednej osoby, miałam nadzieję, że to może jakieś przekłamanie w przekazywaniu informacji. Teraz słyszał już od kilku.
Więc mamy mieć dwie księgi. Do tej drugiej (gorszej) mają być wpisane wszystkie konie srokate i te, które mają srokatych rodziców lub dziadków. Srokate klacze mają być kryte maścistymi ogierami, a srokatych ogierów ma nie być. Docelowo ma w ogóle nie być srokatych hucułów. Takie coś ma być głosowane na spotkaniu HIF na wiosnę. I raczej zostanie zatwierdzone, bo mało kto popiera stanowisko Polski.

Kto o tym wiedział?

Dlaczego PZHK i PZHKH nas o tym nie informują?

Dlaczego coś takiego nie zostało przedyskutowane z hodowcami, choćby tymi zrzeszonymi w PZHKH?
Ja bym była za tym, żeby Polska wystąpiła z HIF!!!!!!!!

Dlaczego na jesieni uznano tyle młodych srokatych ogierów?

Ile stracą na tym hodowcy? A ile instytucje, bo przecież trzeba będzie wprowadzić zmiany w dokumentacji.


Dodam jeszcze, że ponoć srokacze są krótsze, niż hucuły maściste. Widział ktoś, żeby istniał związek między proporcjami ciała, a maścią?

Ponoć też srokacze dają więcej potomstwa z odmianami. Co jest oczywistą bzdurą.
Stachurska [Identyfikacja koni, 2002] podaje, że odmiany są cechą ilościową, a zatem uwarunkowaną przez wiele genów oraz czynniki pozagenetyczne. Obecność odmian wiąże się działaniem loci E i A. Dominjący allel E (warunkujący pojawienia się czarnego barwnika, a więc maści karej i gniadej) wpływa na zmiejszenie odmian, a dominujący allel A (ograniczający obszar czarnej sierści, a więc zmieniający maść karą w gniadą) wpływa na zwiększenie odmian. Tak więc u koni karych mogą występować genotypy aaEe i aaEE, przy czym genotyp aaEE wiąże się z najmniejszymi odmianami, a u koni kasztanowatych mogą występować genotypy aaee, Aaee i AAee, przy czym ten ostatni wiąże się z największymi odmianami. Stachurska podaje także, że pojawienie się odmian w około 2/3 przypadków wywoływane jest przez czynniki genetyczne, a w 1/3 zależy od zaburzeń w rozwoju embrionalnym.
I owszem, wśród potomstwa srokaczy trafiają się konie takie jak znane ogiery Wikt, czy Gejzer, które wydają się być końmi z odmianami, ale tak naprawdę są srokaczami z minimalnym wzorem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Sro Sty 18, 2012 23:15    Temat postu:

Powrót do góry
koniara



Dołączył: 09 Sty 2009
Posty: 147
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Czw Sty 19, 2012 13:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co prawda nie mam może bezpośredniej styczności z hodowlą koni - choć właśnie w stadninie hucułków zaczynałam kiedyś swoją przygodę jeździecką, ale nie wyobrażam sobie, żeby miało nie być srokaczy. W stadninie widziałam hucków mnóstwo, obecnie jest tam może ok. 60-70 hucków, a przez ostatnie kilkanaście lat przewinęło się ich tam duuuuuuużo, jako, że źrebaki były sprzedawane. Co do długości kłody, to nie zauważyłam, żeby maść miała na to jakiś wpływ, bo były zarówno "długie" srokacze, jak i krótkie jednomaściste. Chwilę już nie byłam w tej stadninie, ale głównym ogierem tak jest Oskar (Oskoma-Szafir) - srokaty, ale od dłuższego czasu z oczywistych względów (nie tylko wiek Oskara - rocznik 1989, ale też konieczność "urozmaicenia" hodowli, żeby na chowie wsobnym się nie skończyło) dzierżawią na sezony inne ogiery - raczej jednomaściste. Wracając do Oskara, był sezon, gdy po nim były prawie wszystkie srokate źrebaki, a np. w kolejnym 6 na 8 źrebaków była jednomaścista.
Mimo, że nie znam się na hodowli koni, ale mi ten pomysł się nie podoba Sad
_________________
Strony www Rzeszów
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
morena



Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 76

PostWysłany: Czw Sty 19, 2012 13:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy jest możliwość wystąpienia z HFI-u.Ale to jest jedyne "Honorowe
wyjście" !!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Sty 19, 2012 14:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wystąpić chyba z każdej organizacji można. Słyszałam, że Pan Stasiowski też o tym myślał.

Aha, i to nie jest już plotka. Mam oficjalnie potwierdzenie:(
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
nerunia



Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 196
Skąd: Chełm

PostWysłany: Czw Sty 19, 2012 17:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Absurd goni absurd..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
marysia550



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 297

PostWysłany: Czw Sty 19, 2012 18:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ciekawe co będzie jak klacze srokate będą kryte maścistymi ogierami Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wojtek



Dołączył: 12 Paź 2007
Posty: 261
Skąd: Gorzanów

PostWysłany: Czw Sty 19, 2012 18:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem w życiu to nie przejdzie, bo wśród hodowców na taki pomysł nie ma akceptacji. Ja się w każdym razie nie zamierzam do tego stosować, najwyżej będę hodować "NN", w ramach protestu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marysia550



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 297

PostWysłany: Czw Sty 19, 2012 18:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a po co robić drugą ksiegę- liczyć,ze srokatych nie będzie i z odmianami?

niech skreślą srokate od początku księgi i zobaczymy co zostanie:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krzysiek



Dołączył: 30 Gru 2010
Posty: 61
Skąd: wielkopolska

PostWysłany: Czw Sty 19, 2012 22:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może nie będę popularny, ale srokacze nigdy mi się nie podobały, ale żeby wyrzucać je z księgi głównej i robić im drugą księgę to chyba lekkie przegięcie.
Czyli HIF zapatrzył się na UE i będzie hucuły wydłużał, kolorował i Bóg raczy wiedzieć co jeszcze robił. Aż strach pomyśleć co czeka nas w przyszłości....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
morena



Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 76

PostWysłany: Pią Sty 20, 2012 14:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Kto sieje wiatr,zbiera burze"To jest efekt poczynań "polskich naukowców" którym przeszkadzały kasztany później odmiany i teraz mają powód do "samozadowolenia"!! Mogą być z siebie "dumni".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Sty 20, 2012 17:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa się rozwija, a raczej plącze.
Dotychczasowe informacje w sporej części pochodziły od pani Christine Jansen z Austrii.

Tym czaszem, Pan Szewczyk z Konia Polskiego dowiedzia się, że pan Gibala, wiceprezes HIF, n ani pan Lawin nie potiwerdzają takich faktow. Ponoć na spotkaniu HIF byla mowa o tych sprawach i ustalono tylko, że "zaleca się" aby klaczy mascistych nie kryć ogiermi srokatymi, bo w drugim pokoleniu wychodzą odmiany, ktore uniemożliwiają wpis konia do księgi. Ale na "zaleceniu" sie skonczylo i żadne decyzje, nie zapadły.

Być może możemy odetchnąć. Pozostaje jednak pytanie, kto źle zrozumiał to, co było mówione na spotkaniu?

Pozostaje też sprawa, że to "zalecenie" nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek wiedzą naukową, o czym pisałm w pierwszym poście.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
marysia550



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 297

PostWysłany: Pią Sty 20, 2012 18:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kejti- to jest logiczne zalecenie, skoro ma nie być odmian. Zalecenie, a nie przepis, bo jak ktoś będzie chciał mieć hucuła z odmianą to sobie pokryje, jak będzie chciał. Czyli ostrzegają.

A kto nie zrozumiał to zależy od jezyka w jakim się porozumiewają Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wojtek



Dołączył: 12 Paź 2007
Posty: 261
Skąd: Gorzanów

PostWysłany: Pią Sty 20, 2012 20:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kejti, to Ty dałaś "oficjalne potwierdzenie", chyba jak widać przedwcześnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Sty 20, 2012 23:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pani Jansen mówi co innego, niż pan Gibała. Ale to co usłyszałam od pani Jansen słyszałam wcześniej od innych. Ja tam nie byłam, więc nie wiem jak jest. Wiem, że to któreś z nich musi się mylić. Wnioski już każdy może sobie wyciągać sam, a ja mogę powiedzieć, że cała sprawa wydaje mi się dziwna.

A zalecenie nie jest ligiczne, bo koń srokaty może dać potomka srokatego, a nie z odmianami!!! I jeśli nie chce się srokaczy, to się ich w hodowli nie używa. Ale nie ma co do tego mieszać odmian, bo te są zupełnie inaczej warunkowane genetycznie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
precel7



Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 15

PostWysłany: Sob Sty 21, 2012 12:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A dlaczego opierasz się na informacjach od Pani Jansen, której nie było na spotkaniu HIF?? I skąd masz pewność, że obiektywnie przekazuje zasłyszane informacje??
Przerażające, jak się rodzi plotka i jak rośnie w siłę, nie potwierdzona rzetelną informacją u źródła. Szkoda, że przed zamieszczeniem takich informacji nie zadzwoniłaś do PZHK, skoro miałaś pytania i wątpliwości...
Pozdrawiam,
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sob Sty 21, 2012 12:37    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> hodowla Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 1 z 10
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum o koniach rasy huculskiej  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group