Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Żywienie
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> zdrowie - profilaktyka i leczenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Strzelec510



Dołączył: 28 Kwi 2008
Posty: 19
Skąd: Wólka Pracka

PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 19:53    Temat postu: Żywienie Odpowiedz z cytatem

Jak żywicie swoje hucuły?Czy dajecie jakieś witaminy?Ile owsa ,siana i jakie dodatki?
_________________
Pozdrawiam
Strzelec&Wesołek
=)=)=)=)=)=)=)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Wto Lis 04, 2008 19:53    Temat postu:

Powrót do góry
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 20:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dawka pokarmowa zależy przede wszystkim od pracy jaką koń wykonuje - czy jest w ciągłym treningu, czy ma lekką pracę.
Moje dostają po baliku siana dziennie, w zimie 1 miarkę owsa rano i tyle samo wieczorem. W lecie (a zwłaszcza w wakacje), gdy dużo trenujemy (w wakacje codziennie) dostają 1,5 miarki owsa rano i tyle samo wieczorem, w południe dostają 0,5.
Przez cały rok dodaję do owsa 1,5 miarki biotyny (jest w pudełku z biotyną, firmy Sukces) dziennie. W lecie tyle samo elektrolitów, w wakacje też dostają musli energetyczne bądź zbilansowane dla koni w ciągłym treningu. Bardzo cenię sobie musli i pasze Hovelera.
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...


Ostatnio zmieniony przez Strucelka dnia Sro Lip 08, 2009 21:15, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 21:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój koń jest koniem rekreacujnym i pracuje około godziny dziennie.
Od czerwca nie je owsa wcale (bo zaczął chodzić na pastwisko, którego wcześniej nie miał), przedtem jadł tak, żeby w ciągu dnia nie zebrało się więcej niż kilogram.
Nigdy nie dostawał witamin. Z dodatków ma lizawki smakowe i końskie ciasteczka jako nagrody. A do tego codzennie dwa jabłka, lub troche marchewek.
I to jest wszystko. Koń jest gruby i zdrowy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 21:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oczywiście z witaminami, musli i dodatkowymi paszami nie ma co przesadzać, jeśli koń nie pracuje ciężko takie dodatki nie są mu raczej potrzebne. Ja zaczęłam dawać swoim musli w wakacje z racji tego, że zauważyłam u nich spadek energii, czemu w sumie się nie dziwię. Codzienne męczące treningi skokowe bądź crossowe dawały im nieźle w kość. Po musli Hovelera zaraz odzyskały energię i zapał do pracy:) Były bardziej ożywione, skupione, nie męczyły się tak szybko.
Biotyna zaś jest (jak nie wszyscy może wiedzą) na kopyta, lśniącą sierść i wzrost grzywy i ogona. Myślę, że minie niecały rok odkąd podaję swoim Chłopakom biotynę firmy Sukces i zauważyłam duże zmiany, zwłaszcza jeśli chodzi o długość i bujność grzywy, grzywki i ogona.
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 21:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My kopyta mamy super mocne, ogon też, a grzywa byłaby O.K., gdyby nie zosrawała na płotach i w zębach kolegów:)

A jeśli koń nie ma tak męczących treningów, to z nadmiarem paszy trzeba uważać. Mój służbowy hucuł, koń do hipoterapii, jadł około 1 kg owsa + przysmaki przynoszone przez jeźdźców (jabłka, marchewki) i miał solidną nadwagę, co znacznie przyśpieszyło mu problemy ze stawami i kręgosłupem, tak, że w wieku 16 lat już musiał iść na emeryturę. Na hucuła to bardzo młody wiek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Bagera



Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 44
Skąd: Lubelskie

PostWysłany: Sro Lis 05, 2008 11:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje konie pracują raczej lekko, trochę w zaprzęgu, trochę pod wierzchem ale są to konie hodowlane (ogier i 3 klacze) i wystrzegam się ich przekarmiania ponieważ nie chcę zatracać u ich potomstwa dobrego wykorzystywania paszy. W okresie pastwiskowym nic więcej nie potrzebują, a w zimie oprócz siana dostają po pół kilo owsa i troszkę marchwi czy jabłko. Nie stosuję żadnych dodatków poza lizawką i moje konie mają się świetnie. Chęci do pracy też im nie brakuje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Strzelec510



Dołączył: 28 Kwi 2008
Posty: 19
Skąd: Wólka Pracka

PostWysłany: Sro Lis 05, 2008 15:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wesołek zaczął od miesiąca pracować trochę w zaprzegu tzn. zakłada mu się szory i podpina do 3 oponek Smile
Od tej pory bardzo rozbudowała mu się klatka piersiowa i mięśnie zadu oraz nóg.
Dlatego od tygodnia zaczął dostawać ok. 1 kg dziennie owsa.
Wcześniej dostawał pół kilograma z czego nie byłam zadowolona bo było przy mało ;/
Teraz trochę lepiej.
Na okres jesienno zimowo wiosenny dostaje 2 razy na miesiąc Tran oraz do owsa dosypuję Lucerne dzięki której ma piękny włos i jest chętnny
ny do pracy.
W lato będzie dostawał pewnie jakieś witaminki (jeszcze się zobaczy jakiej firmy) i kilogram owsa Smile
_________________
Pozdrawiam
Strzelec&Wesołek
=)=)=)=)=)=)=)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
becik-jkn



Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 788
Skąd: JKN / W-MZHK /

PostWysłany: Pią Sty 09, 2009 14:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a cio ze źrebnymi klaczami ?
dajecie jakieś witaminy ? może ktoś może coś polecić , szukam coś dla swojej Poli Smile jest w 6 m-cu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Frodosław



Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48

PostWysłany: Pią Sty 09, 2009 16:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A Strzelec Wesołek jak dostawał wcześniej pół kilo owsa to chodził pod siodłem czy w zaprzęgu??Bo nie przypominam sobie;)Więc raczej nie było powodu do zmartwień, bo przecież to było w wakacje kiedy czasem chodził z wami na pasienie i do ogródka:)
Ale dobrze, że teraz dostaje więcej, dużo pracujexD
Mój Frodo w wakacje dostawał 3/4 kilograma owsa kiedy nie chodził na pastwicho.Kiedy zaczął chodzic chyba w ogóle nie dostawał.
Teraz w sumie nie wiem, ale raczej mało.I słome i siano.
_________________
"Największe szczęście w świecie na hucuła mego, leży grzbiecie"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Strzelec510



Dołączył: 28 Kwi 2008
Posty: 19
Skąd: Wólka Pracka

PostWysłany: Sob Sty 24, 2009 20:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

według mnie najbardziej pożywny jest owies. Dlatego że u młodego konia owies nie idze 100% w energię ale także pomaga w rozwijaniu się mięśni Smile
_________________
Pozdrawiam
Strzelec&Wesołek
=)=)=)=)=)=)=)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ślepowrony



Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 72
Skąd: Ślepowrony / Mazowsze

PostWysłany: Sro Cze 17, 2009 01:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytanie bardzo poważne Question
Czy ktoś z Was ma doświadczenia , zarówno pozytywne jak i negatywne w karmieniu hucułów sianokiszonką ?
W związku z utrzymującą się deszczową pogodą w wymaganym terminie sianokosów zaczynamy się zastanwiac nad tą formą konserwowania trawy.
Z góry dziękujemy za pomoc. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Cze 17, 2009 11:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Konie z Gładyszowa od lat są zimą żywione sianokiszonką.

Oto dawki z roku 2000:

dwulatki 3 kg dziennie
konie robocze - 10
klacze w 6 m. ciąży - 11
klacze 7-8 m. - 5
klacze 9-11 - 7
klacze jałowe - 10
ogiery - 7
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Katarzyna Michalska



Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 35
Skąd: Jakubowice

PostWysłany: Sro Cze 17, 2009 21:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O ile dobrze pamiętam,to w Odrzechowej hucuły dostają sianokiszonkę.
Na pewno jedzą ją konie w Bieszczadach-np.hucuły Pani Agnieszki Łopaty,bardzo sobie chwalą.
Natomiast jak czytam o witaminach,a przede wszystkim o dawkach owsa,to włos na głowie mi się jeży! Ludki,to są hucuły,nie przesadzajcie!
A na jabłka i marchew radzę uważać-kolki.Marchew w okresie pastwiskowym jest zbędna,wręcz niewskazana,ma właściwości alergizujące,ja miałam klacz uratowaną od rzezni,co miała bardzo często ochwat,zdarzyło się,że dostała go po 2 (!) marchwiach!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
cinek



Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 87
Skąd: Uherce Mineralne

PostWysłany: Czw Cze 18, 2009 23:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas koniki mają kiszonki do woli , ale nie radze podawać jej samej, najlepiej mieć jednak trochę sianka. Z tego co wiem kiszonka dobrze służy koniom z dychawicą. Wet. doradził nam jednak, aby w okresie karmienia kiszonką dawać 1 łyżkę kredy pastewnej np. do obroku, żeby nie zakwasić zbytnio organizmu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Katarzyna Michalska



Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 35
Skąd: Jakubowice

PostWysłany: Pią Cze 19, 2009 15:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A to szczera prawda Very Happy
Jak chodzi o konie z dychawicą,to wiadomo,że chodzi o to,że siano może być zakurzone.
Żywienie samą sianokiszonką nie jest wskazane.
Należy pamiętać,o tym,że hucuły chętnie pałaszują słomę (uzupełnienie s.m. w dawce pokarmowej).Nasze bardzo lubią słomę jęczmienną.
A swoją drogą ciekawa jestem ilu właścicieli i hodowców zna chociaż orientacyjne wartości skarmianych pasz ( białko,energia,sucha masa),oraz zapotrzebowania na poszczególne składniki dla koni?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Pią Cze 19, 2009 15:09    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> zdrowie - profilaktyka i leczenie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 1 z 7
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum o koniach rasy huculskiej  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group