Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

wiek na ujeżdzanie
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> rekreacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

dobry wiek na ujeżdzanie hucuła
1,5 lat
0%
 0%  [ 0 ]
2lata
0%
 0%  [ 0 ]
2,5 lat
25%
 25%  [ 2 ]
3 lata
75%
 75%  [ 6 ]
Wszystkich Głosów : 8

Autor Wiadomość
anatig



Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 12

PostWysłany: Sob Lis 15, 2008 19:07    Temat postu: wiek na ujeżdzanie Odpowiedz z cytatem

w jakim wieku można już ujeżdzać młodego hucuła?? bo mam hucuła i w sumie to już zaczęłam go ujeżdzać ale nie wiem czy ze względu na wiek nie będę musiała zaprzestac działań
proszę o odp
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sob Lis 15, 2008 19:07    Temat postu:

Powrót do góry
nakarzynka



Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 16

PostWysłany: Sob Lis 15, 2008 20:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wszystko zależy co rozumiesz pod pojęciem "ujeżdżanie", czy konkretnie już samo wsiadanie czy zaczniemy liczyć od momentu przygotowywania go do tego, czyli od momentu chodzenia na lonży i oswajania z siodłem
_________________
Najszczęśliwszy jest ten kogo przyroda nauczy podziwu Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lis 15, 2008 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kliknęłam na 3 lata, ale 4 lata byłyby jeszcze lepsze.
Choć niestety większość koni jest ujeżdżanych jako 2'latki:(
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
anatig



Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 12

PostWysłany: Nie Lis 16, 2008 11:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mój koń ma teraz 2 lata 4 miesiące i już na nim siedziałam 2 azy ale poczekam do maja albo i dłuzej dla jego dobra a teraz wiecej popracuje z ziemi na lonży... poucze komend itp. dzięki za odpowiedzi ... czekam na więcej Wink pozdrawiam Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bagera



Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 44
Skąd: Lubelskie

PostWysłany: Wto Lis 18, 2008 10:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja myślę że dużo zależy tak od konia jak i od jeżdżca. Jeśli koń jest wybiegany i umięśniony to na dwu letniego można posadzić 15 kg dziecko, a na 2,5 rocznego 45 kg osobę oczywiście na spokojnie. Ale kiedy widzę otłuszczoną, stojącą głównie w stajni klacz 2,5 roku a ważący 85kg właściciel mówi mi że już na niej jeżdzi to mnie przeraża. Ważna jest też praca wstępna, przed ujeżdżaniem koń powinien poznać jak najwięcej. Ja zabieram młode konie w teren na luzaka, albo uczepiam z boku przy zaprzęgu i zabieram na szosę czy w miejsca gdzie są obce konie. Potem nie mam z nimi żadnych problemów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Wto Lis 18, 2008 18:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, ale nie mam zbyt dużo czasu na wywodzenie się (może kiedy indziej), więc powiem krótko.
Według mnie wiek, który musi mieć hucuł, by zacząć go ujeżdżać to minimum 3 lata, max 5.
Gdybym miała swojego hucuła od źrebięcia, wsiadłabym na niego dopiero w wieku 3 lat, w wieku 4 lat zaczęłabym regularną pracę. W wieku 5 lat zaczęłabym skakać małe przeszkody, w wieku 6 już coś wyższego.
Ale to moja osobista opinia i nikt nie musi się do niej stosować. Wiem, że dla wiele z Was stwierdzi "Po co tyle czekać?". A no po to, że hucuł jest późno dojrzewającym koniem i trzeba dać mu wyrosnąć, o czym zbyt wiele ludzi zapomina, zwłaszcza Związek, który dopuszcza 2,5 roczne konie do prób dzielności...
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bagera



Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 44
Skąd: Lubelskie

PostWysłany: Sro Lis 19, 2008 12:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja z wieloma końmi mam możliwość pracować od początku, część z nich to są hucuły. Nie spieszę się z wsiadaniem, mimo że ujeżdżam konie tylko takie które co najmniej całe dnie spędzają na wybiegu. Zaczynam dosiadać konia jak ma 3 lata, a ciężej pracować zaczyna rok póżniej. W lekkim zaprzęgu w parze chodzi już w wieku 2,5 roku, a jeśli to mój koń to w tym wieku też zaczynam na niego sadzać małe dziecko.
Niestety związek zmusza ludzi do jeżdżenia na młodych ogierach. Do przeglądu w pażdżierniku były dopuszczane konie które 2,5 roku kończyły do końca listopada. Takiego ogierka trzeba dość dobrze ujeżdżić bo w obcym miejscu jest narażony na dużo stresów i może różnie się zachować. Poza tym przecież nie każemy jechać małemu dziecku a dorosły człowiek ma swoją wagę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
anatig



Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 12

PostWysłany: Sro Lis 19, 2008 16:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w tej kwestii związek jest niepoważny !!!!!!!! wsciekly
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Pią Lis 21, 2008 11:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

więc mówiąc krótko, związek wymusza na nas wsiadanie na 2 letnie konie!
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bagera



Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 44
Skąd: Lubelskie

PostWysłany: Pią Lis 21, 2008 12:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wcześniej przy wpisie oceniali ogiera tylko w ręku, przecież do 5 roku i tak musi zaliczyć ścieżkę. Moim zdaniem próba polowa nie ma najmniejszego sensu. My zrezygnowaliśmy ze starania się o licencje dla ogiera w tym roku, bo przecież można poczekać i nie marnować mu zdrowia i młodości.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Michał:)



Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 145
Skąd: Stadnina Koni Huculskich Antoniów

PostWysłany: Czw Maj 28, 2009 12:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sądze że w ankiecie 2 pierwsze opcje są całkowicie zbędne zwłasza 1,5 roku to się zdarza sporadycznie nietylko w przypadku hucułów i nie tylko w Polsce - to sa pojedyńcze zdarzenia na całym świecie częstosię o nich słyszy ale żadko wiemy o tym że to może być to samo Wink tylko ktoś inny opowiada(...)

moment wsiadania na konia niejest stały bynajmniej ja tak nie uważam;) jeden koń w wieku 2,5 roku będzie miał 135 będzie bardzo mocny ale równie dobrze w tym wieku moze miec kilkanaście centymetrów mniej być dużo mniejszy słabsze kości mieć i inną psychike - od niej tez zależy(...) mając oczywiście zajeżdżanie młodego konia jako wsiadanie na niego, a nie przygotowanie do jazdy - bo to można robić od małego... nawet prowadzenie konia w ręku lonża w stępie i kłusie na długiej linie (bez ogłowia ani siodła) też jest po części przygotowaniem... gdzie koń może być dopiero odstawiony od matki - tutaj wystarczy miec kontakt z zwierzęciem i wyczucie... a wsiadanie jak było poruszone hucuł jest koniem późnodojżewającym i częsciej zdarza się że zaczyna rosnąć dopiero w wieku 3/4 lat -po raz drugi(?) niż w tym wieku osiąga wysokość mniej więcej docelową Wink

co do związku i wymogów zaliczenia prób dzielności jestem stanowczo za wydłużeniem tego czasu przynajmniej o rok jak nie 2... u klaczy do 6 roku jest i tak jest ok. ale jak dla 3/4 letniego ogiera na pierwszych "zawodach" - próbie dzielności(...) będzie się wymagać skakanie przynajmniej 1 przeszkody około 60 cm + dodatkowe zeskok i wskok na próg (50 cm chyba) a dla konie który jest w połowie etapu rozwoju to może być za dużo tymbardziej jak minimalny wiek dla konia do próby dzielności jest bardzo niski - o ile jest ?? a znając życie wiele osób uzna "im szybciej zacznie kryć tym szybciej będą z niego zyski więc mniejsze straty"
_________________
Pozdrawiam
Michał


Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód.

— Paulo Coelho
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 28, 2009 16:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze, że nikt nie wybrał tych pierwszych opcji, ale nie uważam, żeby były zbędne. Tak zaplanowana ankieta, pokazuje jakimi ludźmi są Ci, którzy ją wypełnili, a są - dobrymi:)
Niestety znam bardzo wiele koni (w tym także hucułów), które w wieku 2 lat nie tylko zostały ujeżdżone, ale zaczęły pracę w rekreacji i to w wymiarze 3-5 godzin dziennie, a w ekstremalnych przypadkach i 8 godzin.
Tak być nie powinno, ale jest. Nie należy traktować tego jako sprawy marginalnej, a mówić, mówić i jeszcze raz mówić, że tak robić nie należy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
tytus



Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 19
Skąd: podkarpacie

PostWysłany: Nie Sie 16, 2009 22:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://allegro.pl/item715743370_hucul_ogier_huculski_nestor_gratis_siodlo.html


Niektórzy jednak uważają, że już 1,5 hucuł może chodzić pod siodłem. Smutne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nerunia



Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 196
Skąd: Chełm

PostWysłany: Wto Sie 18, 2009 13:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a może jest błąd w dacie urodzenia? on nie wygląda na 1,5 roku a raczej na 2,5..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Michał:)



Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 145
Skąd: Stadnina Koni Huculskich Antoniów

PostWysłany: Wto Sie 18, 2009 16:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

też tak uważam, mało huculsko jak na takiego źrebaka.
_________________
Pozdrawiam
Michał


Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód.

— Paulo Coelho
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Wto Sie 18, 2009 16:25    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> rekreacja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum o koniach rasy huculskiej  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group