Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hucuły w hipoterapii
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> hipoterapia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Paź 03, 2008 11:43    Temat postu: Hucuły w hipoterapii Odpowiedz z cytatem

Od 6 lat mam uprawnienia hipoterapeuty, a od półtora roku zajmuje się tym zawodowo, choć przedtem też dorabiałam jako hipoterapeuta.
Polskie książki podają, że najlepszym koniem do hipoterapii jest hucuł, zagraniczne, że fiording. Ja miałam okazję pracować z końmi różnych ras, z:
- końmi małopolskimi
- końmi wielkopolskimi
- końmi sp.
- hanowerką!!!
- konikami polskimi (jeden z nich zasłużył na tytuł doskonałego konia do hipoterapii)
- arabokonikiem
- fiordingiem
- arabofiordingiem (kobyła bardzo nie lubiła pracy z dziećmi i szybko zaprzestałam współpracy z nią)
- kucem felińskim (to była totalna porażka)
- końmi angielskimi (książki mówią, że takie konie NIGDY nie powinny pracować w hipoterapii, ale czasem pracuje się po prostu z tym, co jest. Nie mniej jednak, jeden z tych koni był najmądrzejszym koniem, z jakim w życiu pracowałam i to, że dane mi było z nim pracować, uważam za zaszczyt. Można jednak powiedzieć, że wyjątek potwierdza regułę:) )
- z mieszańcami hucułów (z koniem małopolskim, śląskim i fiordingiem)
- no i w końcu z hucułami:)

Jak już to wynika z mojego spisu, koniom z którymi pracowałam, praca ta wychodziła bardzo różnie. Nie wiem przy tym, czy rasa miała jakikolwiek wpływ na jakość ich pracy. Najlepszymi moimi partnerami były hucuły, koń angielski, konik polski i hanowerka. Muszę jednak powiedzieć, że hucuły nigdy nie sprawiały poważnych problemów. I owszem, kiedy poznałam Płaja, Nutkę i Opala były to już konie niemłode i bardzo doświadczone. Opal potrafił brać nawet czynny udział w zabawach i pilnować, żeby plastykowe kółka nie spadały z jego uszu. Ale mój Watażka był koniem młodym i bez doświadczenia, kiedy zaczęłam z nim pracę, a na dokładkę jest z natury tchórzliwy. Nie miałam jedna żadnego problemu, żeby nauczyć go podchodzenia do rampy, czy jazdy w dwie osoby. Nie miał też żadnych oporów, kiedy podjechała do niego osoba na wózku inwalidzkim. Muszę jednak napisać, że kiedy pierwszy raz zobaczył osoby upośledzone umysłowo był bardzo zaniepokojony. Przy drugim spotkaniu nie miał już jednak żadnych oporów i ze spokojem przyjął swoje obowiązki konia do hipoterapii.

A jakie są wasze doświadczenia?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Pią Paź 03, 2008 11:43    Temat postu:

Powrót do góry
nakarzynka



Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 16

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 10:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja spotkałam się z hucułami w hipo rok temu na praktykach, ale byly to konie doswiadczone więc to inna bajka Wink
moje konie przywiozłam 23 września, a po tygodniu zaczęłam je juz wykorzystywać w rekreacji. Są nie mozliwe!!!! Witeź jest z natury bardzo spokojny więc nie spodziewałam się kakichkolwiek problemów, ale Wawrzynek ma charakterek, nie może rozumieć ze jazda odbywa sie po kole i po ścianie a nie od bramki do bramki Very Happy w końcu odważyłam się go wziąśc na hipo i tak jak sie spodziewałam - rewelacja!!!! co prawda grzebie po kieszeniach prowadzącego,ale tak to super, idzie za prowadzącym na luźnych wodzach, prowadzący stoi to on też ( przeszukując przy okazji kieszenie Very Happy ) , prowadzący rusza- on tez rusza!!!! do tego są nizsze niz sp na której wcześniej prowadziłam zajęcia więc mój kręgosłup i moje ręce też są szczęśliwe Smile
mam tylko pytanie - jaką "ładowność" mają hucuły?? bo jak mam hipo z asekuracją z góry to jednak biorę dalej tą sp (Baltone) bo moje się o kręgosłupy moich wierzchowców
_________________
Najszczęśliwszy jest ten kogo przyroda nauczy podziwu Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 10:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Według książek hucuł może przyjąć na grzbiet 120-150 kg.
Ja robiłam na swoim zajęcia z asekuracją z góry. To było małe dziecko, więc nie było problemu.
Ras na mojago konia wsiadł facet 120 kg i to było dla niego za dużo. Był bardzo nieszczęśliwy. Ale pod mężczyznami 80-90 kg chodził bezproblemowo. Nigdy nie byli to jednak jego stali jeźdźcy, a tylko sporadyczne epizody. Ale tacy faceci jeżdżą z sukcesami ścieżkę hculską.
Ja z dzieckiem 80 kg raczej nie ważyłam.
U mnie w pracy chude terapeutki robiły asekurację z góry też na koniku polskim, a one mają słabsze kręgosłupy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
nakarzynka



Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 16

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 11:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

u mnie z dzieckiem może przekroczyć 80kg Sad (ja waże 69kg!!!) no ale uspokoiłaś mnie, 120 to raczej nie przekroczymy Very Happy a jakiego wzrostu jest Twój konik?? mój ma 140cm, jeden jak i drugi
_________________
Najszczęśliwszy jest ten kogo przyroda nauczy podziwu Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 12:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, mój jest większy - około 145 cm.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ewelina



Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 12
Skąd: piekary śl

PostWysłany: Czw Sty 08, 2009 20:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym na swojego hucułka nie "włożyła" napewno kogoś powyżej ok 80kg. Jak było pisane, mogą one bez problemu unieść więcej,ale ja jestem chyba przewrażliwiona na tym punkcie...
A co do zastosowania hucułów w hipoterapii, to myślę,że nie można tego uogólniać...Każdy koń, nawet tej samej rasy jest w jakiś sposób inny,indywidualny. Mi osobiście świetnie się prowadzi hipoterapie na moim hucule, ale do pewnych rzeczy musiałam się przyzwyczaić, zaakceptować i myśle, że tak jest z każdym koniem:). Niemniej hucuły napewno są wytrzymałe,stabilne, generalnie spokojne i mi odpowiadające wzrostem,także do hipoterapii-oczywiście wcześniej dobrze przygotowany hucuł,jest super:D.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Claris



Dołączył: 21 Sie 2010
Posty: 31

PostWysłany: Nie Wrz 12, 2010 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niemniej hucuły napewno są wytrzymałe,stabilne, generalnie spokojne i mi odpowiadające wzrostem,także do hipoterapii-oczywiście wcześniej dobrze przygotowany hucuł,jest super:D.

Chciałabym się dowiedzieć, jak przygotowuje się konia do hipoterapii?
Kupiliśmy 3 klaczki huculskie, na razie odsadki, bardzo milusińskie i bez problemu miziają się z człowiekiem, choć jedna z nich jest nieufna i nie podchodzi do nas za blisko.
Czy są jakieś odpowiednie "kursy" dla takich koników lub ich włąścicieli i jak wcześnie można zacząć, jak postępować? Oczywiście prócz zwykłego przyzwyczajania ich do obecności nas i dzieci.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Wrz 13, 2010 10:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Człowiek, żeby prowadzić hipoterapię musi skończyć kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej ze specjalnością hipoterapia. Ale o pracy z końmi uczą na kursie niewiele.
Kursu dla koni nie ma.
Są projekty szkolenia koni do hipoterapii. I kiedy ma się już ośrodek hipoterapii, można starać się o konia z takiego projektu. Ale z reguły hipoterapeuci szkolą sobie konie sami.
Żeby koń mógł pracować w hipoterapii musi się dobrze prowadzić w ręku, podchodzić lewym i prawym bokiem do rampy do wsiadania, musi znosić, że jeździec będzie się na niego gramolił, będzie się kręcił. Trzeba konia przyzwyczaić do wykonywania na jego grzbiecie ćwiczeń: leżenie, młynek, klęk; do siadania mu na nerkach, jazdy w dwie osoby, do tego że jeździec może piszczeć, krzyczeć, może pociągnąć za grzywę, do zabaw piłką na grzbiecie konia itp. Po prostu trzeba te wszystkie rzeczy zacząć z koniem robić. Oczywiście najpierw ćwiczyć na grzbiecie konia powinien dobry, sprawny jeździec. Można grać w piłkę nad grzbietem stojącego konia, najpierw bez jeźdźca itp. Dobrze też by było, gdyby koń mógł popatrzeć sobie na takie sprzęty, jak wózki i kule. Hucułowi z reguły wystarczy każdą z tych rzeczy/czynności pokazać kilka razy, żeby do nich przywykł. W przypadku konia bardziej lękliwego najpierw trzeba zdobyć jego zaufanie. Zapewne mogą w tym pomóc gry Parellego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
jarrybegood



Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 1
Skąd: Szczytniki

PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 21:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zdawałem sobie sprawy,że przygotowanie konia jest takie skomplikowane.
_________________
na narty-imprezy sylwestrowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
EtsukoEuro1124



Dołączył: 21 Lis 2013
Posty: 3

PostWysłany: Pon Sty 13, 2014 20:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nigdy nie miałam styczności z hipoterapią, ale zawsze na samą myśl było mi żal koni, że 'muszą znosić' nie zawsze ciekawe przypadki rehabilitantów.

____________________
No i co? ? wejdź na tą stronę No i co? ? wejdź na tą stronę http://krys-pak.pl oferta Cię powali!


Ostatnio zmieniony przez EtsukoEuro1124 dnia Pon Mar 10, 2014 10:21, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Sty 13, 2014 21:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To fakt, że nie jest to praca lekka.
Choć myślę, że lżejsza niż rekreacja, kiedy nieumiejętni jeźdźcy obijają się koniowi o grzbiet w kłusie i w galopie.
Ale... Rekreacja musi istnieć, bo jak inaczej nauczyć się jeździć? A hipoterapia też powinna, bo pomaga:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Scarlett2743



Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 4

PostWysłany: Sro Lut 19, 2014 20:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bardzo popieram hipoterapie i nie jest mi zal tych koni tylko ciesze się że moga pomóc tym biednym dzieciom a naprawdę im pomagają
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
koniara544



Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 6

PostWysłany: Pią Lut 21, 2014 12:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na mojej pół-hucułce też jest prowadzona hipoterapia http://kj-hipoterapia.webrobi.pl/
Very Happy
Mnie wkurza jedynie czasami, to, gdy widzę, jak ktoś się prowadzi hipoterapię na olbrzymach (małopolaki, ślązaki, angliki itp.) - na tak dużych koniach asekuracja jest niewielka, lub zupełnie niemożliwa. Innym cudem jest np. hipoterapia... w siodle :OO
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arlena72



Dołączył: 12 Gru 2013
Posty: 6

PostWysłany: Pon Mar 03, 2014 19:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja znam przypadek kiedy niepełnosprawne dziecko po hipoterapii zaczęło robić ogromne postępy zżyło się emocjonalnie z jednym koniem i dzięki niemu stopniowo zdrowiało
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
koniara544



Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 6

PostWysłany: Czw Mar 06, 2014 19:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie przypadki są dość częste - ostatnio spotkałam chłopczyka, który do nas ostatnio przyszedł - miał już od jakiegoś prowadzoną hipoterapię, dzięki temu zaczął powoli sam chodzić i lepiej mówić Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Czw Mar 06, 2014 19:55    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> hipoterapia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum o koniach rasy huculskiej  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group