Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hucuł, a matody naturalne
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> rekreacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Pią Lip 31, 2009 21:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jeżdżę na hackamore, więc również bezwędzidłowo. Ale Likier nigdy nie prosi się o wędzidło, po prostu go nie lubi i już Wink
Również uważam, że naturals i hucuły to dobre połączenie.
Sama za bardzo nie znam się na 7 games, ale prawdopodobnie nawet nieświadomie stosuję je w pewien sposób, ponieważ opierają się na gestach i tym, co robimy z własnym ciałem.
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Pią Lip 31, 2009 21:17    Temat postu:

Powrót do góry
Michał:)



Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 145
Skąd: Stadnina Koni Huculskich Antoniów

PostWysłany: Pią Lip 31, 2009 22:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja jeżdże w tej chwili na podwójnie łamanym oliwkowym wędzidle.

osobiście uważam iż w gruncie rzeczy i tak nigdy naturalni nie będziemy w stosunku do konia w pełni, urodziliśmy się drapieżnikami... chociażby patrzenie prosto w oczy jest cechą drapieżcy, ostre widzenie oraz oczy z przodu głowy, tego kń nie posiada bo koń niejest drapieżnikiem. to sprawia iż nic co robimy z koniem niebędzie w pełni naturalne(pomine polowanie(...) bo to niepotrzebne) a więc jeżdżąc na bezwędzidłowym kiełznie niewiele zmienie... tutaj chodzi przedewszystkim o podejście, o sposób bycia oraz nawyki które staramy się zmieniać dla potrzeb zwierzęcia, nie o to czy będziemy jeździć w siodle czy na oklep, na hacku czy na pelhamie... bo to niewiele zmienia, , to co robimy z koniem ma już większe znaczenie jednak jeśli coś sie zwierzęciu podoba to czemu to przerywać? a próbować najlepiej aż do znalezienia tego co koniowi pasuje.

Pliszke pod siodło szykowałem przez prawie rok naturalnymi metodami dochodząc do tego że po pierwszych jazdach lepiej zachowywała się podemną niż pod człowiekiem który uczył mnie naturalnych metod i na chwilke na nią wsiadł. w końcu nawet niedokońca przemyślaną metoda wsiadłem na nią na oklep na halterze tylko 1 stroną połączonym z moją rękąWink tyle co kask miałem akurat na głowie... zero reakcji ba kon nawet powiek łaskawie nie otworzył bardziej. w tej chwili ujeżdżeniowo troszku jeździmy co nieprzeszkadza nam w wolnym czasie biegać luzem po pastwisku czy ujeżdżalni i się bawic przy tym, skoki drągi wolty w kłusie bez niczego... i kilka innych ulubionych zabaw.
i niewidze by Pliszka miala cokolwiek przeciwko temu... czasem jak mi się niechce zakładać ogłowia a chce sobie zadek powozić i przemyśleć to i tamto(..) to wodze albo linke do kantara przyczepiam i siodło, ze względó anatomicznych wole nie jeździć na oklep Wink
_________________
Pozdrawiam
Michał


Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód.

— Paulo Coelho
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
nerunia



Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 196
Skąd: Chełm

PostWysłany: Sob Sie 01, 2009 09:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przez wspomnienie o jeździe bez wędzidła chciałam zaznaczyć bonusy jeśli chodzi o proces treningowy. Dla niektórych młodych koni dużym problemem jest przyjęcie wędzidła. Jest to dodatkowy element zaburzający ich "normalne funkcjonowanie" w momencie gdy na swoim młodym grzebiecie mają jeszcze jeźdźca. Powoduje to niepotrzebne usztywnienia, których można uniknąć rezygnując z kiełzna. U wielu młodziaków występuje też mała szpara gębowa, która może się zmienić lub nie, ale która jest kolejną przeszkodą w przyjęciu wędzidła.
Jeśli chodzi o "proszenie o wędzidło" jest to moment kiedy nasze umiejętności (konia i jeźdźca jako pary) doszły do takiego momentu, w którym potrzebna jest większa precyzja wykonania pewnych elementów bądź wprowadzenia nowych, trudniejszych. I to jest moment, na dołączenie wędzidła do wspólnych treningów. Tak wygląda początek skali wyszkolenia jeździeckiego w PNH.
Oczywiście w jeździe sportowej (jaką uprawiasz np. Ty Strucelko) trudno jest mówić o wyczynowej jeździe na sznurkowym kantarze, tym bardziej kiedy koń całe życie szkolony był klasycznie. Ale mimo to, jak mówi Michał, wprowadzanie elementów PNH w codziennym obcowaniu z koniem na pewno nie szkodzi, a wręcz przeciwnie - przynosi ogromne korzyści i pogłębia przyjaźń i zaufanie między koniem a człowiekiem a to jest chyba dla nas najważniejsze Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Sob Sie 01, 2009 12:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście Neruniu, więc czasami dla odmiany opłaca się wsiąść na kantar i poćwiczyć różne rzeczy, zwłaszcza, że to pomaga wyczulić konia na sam dosiad Smile Jest to bardzo pomocne, bo później zamiast szarpać konia na wędzidle oddziałowuje się samym ciałem i dosiadem.
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nerunia



Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 196
Skąd: Chełm

PostWysłany: Sob Sie 01, 2009 13:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

otóż to! Smile bo koń pod kontrolą i bezpieczny to tylko koń reagujący prawidłowo na dosiad a nie ten z ostrym wędzidłem w pysku "jechany na ryju" .. co można zobaczyć na ścieżkach (przepraszam za odejście od tematu,ale musiałam to napisać Razz)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Michał:)



Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 145
Skąd: Stadnina Koni Huculskich Antoniów

PostWysłany: Sob Sie 01, 2009 20:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nerunia co do odejścia od tematu jest to efekt braku jakichkolwiek różnic traktowania (pukty) osób jeżdżących lepiej względem zwierzęcia.

koń wędzidło może przyjąć jeszcze przed początkiem jazd, teksty które kiedyś czytałem w internecie na temat zajeżdżania hucułów które można po prostu osiodłać i jechać w teren to są tylko teksty... najpierw kon ma zaakceptować siodło i ogłowie(wędzidło(?)) potem jeźdźca... nigdy z tym problemu niemiałem, najpierw przyjmie wędzidło hucułek potem można o jeźdźcu myśleć, z siodlem niemiałem nigdy problemów żeby koń mial jakieś ale, prócz 2 koni... a tak to siodło można faktycznie założyć i postawić obok 25 letniego profesora i niewidać większej różnicy w zachowaniu z wędzidłem troszke inaczej wygląda 1/2 lonże i jest dobrze
_________________
Pozdrawiam
Michał


Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód.

— Paulo Coelho
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Sob Sie 01, 2009 21:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę się raczej trzymać tematu - czyli metod naturalnych. Z tego co pamiętam od zajeżdżania jest inny wątek Wink
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Michał:)



Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 145
Skąd: Stadnina Koni Huculskich Antoniów

PostWysłany: Wto Sie 04, 2009 09:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to i ja dodam coś Wink



podczas zajeżdżania Pliszki na halterku. stare zdjęcie;)

http://www.voila.pl/497/9v10i/?1


PNH zabawa w prowadzenie - urozmaicona Wink a linka zamiast pośredniczyć między człowiekiem a koniem robi za pasek do spodni:P


http://www.voila.pl/006/kyvjb/?1

ciąg dalszy z innego dnia;) po drążkach i stacjonatce Wink

http://www.voila.pl/009/vpu3z/?1

jak znajde kilka bardziej aktualnych z jazdy to wstawie cośWink
_________________
Pozdrawiam
Michał


Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód.

— Paulo Coelho
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
nerunia



Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 196
Skąd: Chełm

PostWysłany: Wto Sie 04, 2009 18:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Michale gratuluję Smile to jest właśnie to co uważam za esencję porozumienia z koniem . Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Michał:)



Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 145
Skąd: Stadnina Koni Huculskich Antoniów

PostWysłany: Sob Sie 08, 2009 21:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje aczkolwiek ja tak nie uważam i uważam że do tego jeszcze daleko mi/nam brakuje Wink - za 20 lat będzie dobrze:P
_________________
Pozdrawiam
Michał


Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód.

— Paulo Coelho
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
nerunia



Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 196
Skąd: Chełm

PostWysłany: Nie Sie 09, 2009 11:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skromność.. Razz nie przesadzaj, jest wielu dla których natural to ciemna magia, a ich relacja z koniem ogranicza się do jazdy na nim. Nie zdają sobie nawet sprawy o tej specyficznej więzi, która powstaje kiedy konia przestaje się traktować jako środek do spełnienia aspiracji sportowych, albo tanią siłę roboczą.. Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Nie Sie 09, 2009 11:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to się nazywa więź z koniem Smile

http://www.youtube.com/watch?v=oHQczRbBHxI&feature=channel_page
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gllosia



Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 57
Skąd: z nikąd

PostWysłany: Sro Paź 21, 2009 20:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uwielbiam ten filmik ;]


I to jest własnie to, co robi na mnie ogormne wrazenie.
Porozumienie się z koniem bez niczego, bez słów, tylko mowa ciała i pare machnięc ujezdżeniówką.
cos wspaniałego !
_________________
naturalnie.



www.gllosia.fbl.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wiedzmin



Dołączył: 17 Paź 2008
Posty: 43
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sob Sty 09, 2010 00:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawsze podziwiałam Honze z Gastonem Smile. Wszystkie filmiki z ich udziałem są genialne.

Trochę minęło czasu kiedy moja siostra pisała tu o postępach moich i Wiedźmina w PNH. W między czasie niestety trafiła nam się kontuzja, która trwała od lutego 2009 do mniej więcej listopada. Teraz wracamy znowu do bardziej sensownej pracy, bo się trochę chłopak obijał, od czasu do czasu tylko się poprzesuwaliśmy trochę z ziemi, żeby nogi nie obciążać za bardzo, ale tak się biedak stęsknił za zabawami, że na pastwisku przykleja się i niczym nie da się go odkleić Smile. Ostatnio bawiliśmy się zupełnie na wolności i Wiedźmin najbardziej zadziwił mnie jak wpadł na genialny pomysł, ze pani nagradzała ostatnio cofanie z 5 strefy (stojąc z tyłu konia), więc przycofał się do mnie i zaparkował mi za plecami zadkiem Razz. Cieszę się, że wreszcie możemy przestać się obijać Smile.
_________________
sznurkowy hucuł Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
wiatraczkowa



Dołączył: 24 Wrz 2009
Posty: 69

PostWysłany: Sob Sty 09, 2010 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co to za rasa konia z filmiku?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sob Sty 09, 2010 20:33    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> rekreacja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 4 z 6
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum o koniach rasy huculskiej  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group