Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

hodowla
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> hodowla
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
chucherko7
Gość





PostWysłany: Wto Gru 07, 2010 09:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm - taka mała propozycja dla administratora.
Czy można przenieść ten temat i zmienić jego nazwę?
Powrót do góry
Reklama






Wysłany: Wto Gru 07, 2010 09:09    Temat postu:

Powrót do góry
Zdziśka



Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 55
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Gru 07, 2010 11:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Huculka mylisz się. Ganianie konia po padoku nie ma nic wspólnego z lonżowaniem. I co to znaczy, że ma coś wspólnego bo koń uczy się, że ma drogę ucieczki? Myślę, że powinnaś najpierw poczytać co to jest lonżowanie i w jakim celu się to robi. Lonżowanie nie jest częścią hodowli :OO

Podzielam propozycję chucherka Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Gru 07, 2010 13:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla tego wątku proponuję dział Pogaduchy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Zdziśka



Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 55
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Gru 08, 2010 14:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedługo moja klaczka będzie miała źrebaka. Będzie to jedyny źrebak w stajni. W związku z tym mam pytanie. Czy klacz z maluchem będzie mogła chodzić po padoku razem z innymi końmi?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rexiu



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 286
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sro Gru 08, 2010 17:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdziśka, to zależy od stada, od tego jak będzie się zachowywał Twój koń. Klacze ze źrebakami często bywają bardzo agresywne, w "obronie" źrebaka są w stanie zrobić krzywdę innemu konikowi. Jednak, czasem to inne konie bywają niebezpieczne dla malucha. W stajni w której stoję teraz, kobyły ze źrebakami zawsze chodzą same, dla bezpieczeństwa, ale tam nie ma "stad" z prawdziwego zdarzenia, konie są po prostu padokowane po 3-4 na jednym wybiegu. W mojej poprzedniej stajni konie są podzielone na duże stada, (klaczy, wałachów i młodzieży). Klacze źrebiły się tam same, nigdy nie było z tym problemu, inne konie broniły źrebaka, a matka, mimo że bardzo wyczulona nie robiła im krzywdy.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wojtek



Dołączył: 12 Paź 2007
Posty: 261
Skąd: Gorzanów

PostWysłany: Sro Gru 08, 2010 17:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej, żeby źrebak troszkę podrósł w "odizolowaniu" - do ok. 1 mies. Wprawdzie raczej nic mu się nie stanie, przed innymi końmi obroni go na pewno mama, ale tak w ramach dmuchania na zimne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zdziśka



Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 55
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Gru 08, 2010 22:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedzi. Naczytałam i nasłuchałam się masę opinii na ten temat, dlatego chciałam też poznać Wasze zdanie. U nas są trzy klacze huculskie, zakochane w sobie po uszy, reszta to duże konie, które w większości na hucuły reagują dość agresywnie. Czytałam, że źrebak powinien wychowywać się wśród rówieśników, aby później nie miał problemów z dogadywaniem się z innymi końmi. Tyle, że rówieśników niestety nie będzie. Mam nadzieję, że uda się połączyć malucha z matką i resztą hucułek, bo nie chciałabym ich zbytnio izolować. Nasłuchałam się też ostatnio od stajennego, że samotne klacze nie powinny stać z matkami, bo same zaczynają matkować. Nie wiem ile w tym prawdy, ale zdania są tak podzielone, że ciężko podjąć odpowiednią decyzję, tym bardziej, że to nasza pierwsza ciąża i dopiero nabieramy doświadczenia. Uff... ale się rozpisałam Smile Przepraszam, ale przeżywam to tak jakbym sama miała rodzić Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
capitosa



Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 33
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 07:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do matkowania to zależy.W tamtym roku moja klacz hc się wyźrebiła i chodziła z dwoma klaczami hc na padoku 3 i 4ro letnią.3 letnia była bardziej przywiązana do klaczy matki (nie było spięć) ,a 4ro letnia bardzo związała się ze źrebicą,broniąc ją w późniejszym okresie na pastwiskach.Tylko,że w tym drugim przypadku klacz była kryta kilkukrotnie i nie załapała-co mogło mieć też wpływ na jej zachowanie.Aktualnie klacz młoda i ta która jej matkowała żyją w jednej stajni lubią się,na początku nierozłączne,teraz już się przyzwyczaiły i są grzeczne kiedy starsza wyjeżdża na przejażdżkęSmile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Nazwa Skype
Huculka



Dołączył: 25 Cze 2010
Posty: 23
Skąd: Kielno

PostWysłany: Nie Sty 23, 2011 10:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i stało się. Do Gawry wprowadziła się młoda klacz. Ma 11 miesięcy w lutym obchodzi swoje 1 urodziny. Polubiły się od razu. Na imię jej Towarzyszka. Jest młoda i uparta, nie umie podnosić kopyt, wszystkiego jej trzeba nauczyć. He he. czeka mnie dużo pracy. Jak obchodzić się z takim młodym koniem? Co można a czego nie można?
_________________
Gawra moim życiem jest, no i jest the BEST!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Sty 23, 2011 16:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba być spokojnym i konsekwentnym. A taki młody koń ma jeszcze problemy z równowagą, więc nie należy podnosić jej nóg zbyt wysoko, ani na zbyt długo. I nie należy jej karać, jeśli będzie wyrywać nogę, bo zacznie się przewracać. Można ją uczyć chodzić na uwiązie, stać grzecznie przy czyszczeniu itp. Na inne nauki jest jeszcze za młoda.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Huculka



Dołączył: 25 Cze 2010
Posty: 23
Skąd: Kielno

PostWysłany: Pon Sty 24, 2011 13:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje wszystkim za porady Smile
_________________
Gawra moim życiem jest, no i jest the BEST!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zdziśka



Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 55
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 19:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy to odpowiedni temat, ale nie chciałam zakładać nowego. Nie linczujcie mnie Razz Mam pytanie czy klacz, która w tym roku kończy 4 lata i ma 141 cm wzrostu może jeszcze urosnąć? Dodam, że kobyłka jest źrebna. Boję się, bo już jest spora i co prawda dla mnie im większe tym fajniejsze, ale nie chciałabym aby straciła licencje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wojtek



Dołączył: 12 Paź 2007
Posty: 261
Skąd: Gorzanów

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 19:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie martw się, nie straci, jak urośnie, w co wątpię, to 1-2 cm. Tak czy owak będzie się mieścić w normie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zdziśka



Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 55
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 20:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź, troszkę się uspokoiłam Smile.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Wto Mar 01, 2011 20:37    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> hodowla Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum o koniach rasy huculskiej  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group