Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Harmonogram szczepień/odrobaczeń itd.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> zdrowie - profilaktyka i leczenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Strucelka

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 21:16    Temat postu: Harmonogram szczepień/odrobaczeń itd. Odpowiedz z cytatem

Biorg napisał:
Witajcie!

Mam prośbę (a myślę, że i innym się to przyda):

Czy jakiś guru w sprawie szczepień/odrobaczeń/rozczyszczeń itd. mógłby stworzyć coś w rodzaju harmonogramu działań poczynając od urodzin hucuła? Jeżeli to możliwe to z propozycją preparatów (jeżeli jest kilka na rynku). Z podaniem najlepszego okresu w roku, w którym takie szczepienia/odrobaczania są najskuteczniejsze czy też możliwe.
Z gory dziekuje

Biorg

kejti napisał:
Odrobaczanie dwa razy w roku, na wiosnę i na jesieni. Na wiosnę najlepiej przed wypuszczeniem na pastwisko - np. początek maja. Po odrobaczaniu warto dokładnie wysprzątać stajnie, a nawet odkazić. Jesienne odrobaczanie po zakończeniu sezony pastwiskowego - np. koniec października. Szczepienie na grypę i tężeć tydzień po odrobaczaniu. Pierwsze szczepienie w życiu (może być przeprowadzone już u odsadka) trzeba powtórzyć, chyba po miesiącu. Drugie szczepienie powinno być za pół roku. Potem, jeśli koń nie wyjeżdż na zawody, wystarczy szczepienie raz w roku. Jeśli koń dużo podróżuje, trzeba go szczepić dwa razy w roku. A preparaty warto zmieniać, żeby pasożyty się do nich nie przyzwyczajały.

Biorg napisał:
Dzięki Kejti!

Jak rozumiem - szczepienie to wyższa szkoła jazdy i lepiej poprosić o to weterynarza. A odrobaczanie? Można samemu aplikować specyfiki a jeżeli tak, to co polecacie i gdzie można to nabyć?

Strucelka napisał:
Ja w piątek odrobaczałam swoje, niestety nazwy preparatu nie pamiętam, ale spróbuje skombinować nazwę.
Biorg - konie oczywiście możesz odrobaczać samodzielnie. Najlepiej, żebyś miał kogoś do pomocy. Na rynku są dostępne pasty w strzykawkach (ale też proszek i inne). Specjalnym "pierścieniem" zaznaczasz ilość pasty czyli wagę konia (średnio około 400-500kg). Koń nie może mieć niczego w pysku! Pomocnik trzyma konia za kantar (lepiej nie wiązać uwiązem do koniowiązu, bo koń ze strachu może się odsadzić i zrobić sobie krzywdę!), a my w tym czasie wstrzykujemy pastę do pyska przez boczny kącik pyska. No i po kłopocie Wink
Jeśli konie trzymane są w boksach, najlepiej przez około 3 dni nie wyrzucać ściółki (można tylko dościelać). Po upływie 3, 4 dni będziemy mieli pewność, że konie wydalą wszystkie robaki z organizmu (o ile je miały). Później trzeba porządnie wyczyścić boks i ewentualnie odkazić (jak napisała Kejti).
Jeśli konie stoją na pastwiskach, całą grupę polecam przenieść na małe, czyste pastwisko, również przetrzymać 3-4 dni, a później (niestety) zebrać wszystkie odchody.

Sylwinciak napisał:
Ja dzisiaj odrobaczałam moją klacz Smile Preparat nazywał się "Paramectin pasta" firmy Scan Vet. Tylko że była to dawka dla dużego konia do 600kg i weterynarz zalecił aby na początku dać 1/3 tej pasty a po trzech dniach resztę Wink

Biorg napisał:
Dzięki Strucelka i Sylwinciak! Powoli tworzę sobie wizję tego, co mnie czeka w niedługim czasie...

porządki - Admin
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Pon Paź 06, 2008 21:16    Temat postu:

Powrót do góry
Wiedzmin

PostWysłany: Nie Lut 07, 2010 16:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do odrobaczania:
Taka tylko wskazówka - zamiast się męczyć z koniem, który nie chce wziąć pasty do paszczy, można zakupić w sklepie bobofruta marchewkowego (może też być o smaku jabłkowym i bananowym) i wcześniej pokarmić trochę konia bobofrutem ze strzykawki Wink. Nasze w tej chwili jak widzą odrobaczenie, to prawie rzucają się na strzykawkę Razz. I nawet im się kantarów na odrobaczanie nie zakłada Smile.
Poza tym ja bym radziła jednak odrobaczać cztery razy w roku. Spora część koni jakoś żyje na tym odrobaczaniu dwa razy do roku, ale prawie zawsze trą ogony i mają charakterystyczne, wiszące brzuchy. Cztery razy do roku im bardzo dobrze robi, kwitną na tym Smile.
Więcej tu: Dyskusja o odrobaczaniu - jak często, czym odrobaczać itp. . Bardzo ciekawa dyskusja. Naprawdę polecam. Warto przejrzeć chociaż pierwszą stronę Smile.
alexz

PostWysłany: Wto Cze 08, 2010 13:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mogę teraz odrobaczyć konia ?
I czy zna ktoś może jakieś niedrogie preparaty ? Wink)
kejti

PostWysłany: Wto Cze 08, 2010 21:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odrobaczyć można konia w dowolnym momencie. Ale najlepiej, żeby cała stajnia odrobaczała się w tym samym czasie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
alexz

PostWysłany: Sro Cze 09, 2010 18:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właściwie to koń jest sam jeśli nie liczyć kozy dla towarzystwa ...
Więc chyba nie będzie problemu Wink
Dzięki kejti. ;*
Reklama

Wysłany: Sro Cze 09, 2010 18:01    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> zdrowie - profilaktyka i leczenie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: