Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Relacje człowiek - koń
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> zachowania koni
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 19, 2009 22:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie się twoja propozycja podoba.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Pon Paź 19, 2009 22:01    Temat postu:

Powrót do góry
goha



Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 730

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 09:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stwierdzenie o niekarmieniu koni z ręki "bo to nienaturalne" jest moim skromnym zdaniem dosyć śmieszne Wink a że konie karmione z ręki gryzą jeszcze śmieszniejsze Rolling Eyes

Konie gryzą z różnych powodów, a najczęstszym z nich jest nieudolność opiekuna niestety.
Co do "nienaturalności", oprócz tego co wymieniała Strucelka, chyba należy wymienić mieszkanie w stajni, jedzenie ze żłobu, picie z poideł czy wiadra itd... to jest nienaturalne dla DZIKICH koni - koń od dawna jest zwierzęciem udomowionym i zachowania nienaturalne dla jego dzikiego przodka są już dla udomowionego konia czymś zupełnie naturalnym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 11:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Goha - nic dodać nic ująć Smile

Konie nigdy nie gryzą ot tak. Młode konie gryzą swoich rówieśników podczas zabawy, starsze ogiery by dowieść kto jest silniejszy i będzie przewodniczył stadu. Gdy natomiast jeden koń skubie delikatnie drugiego, chce mu zazwyczaj oznajmić gdzie go swędzi Wink Wtedy drugi koń odwzajemnia skubanie w tym samym miejscu, zacieśniają się też więzy pomiędzy nimi.
Trzeba rozróżnić, kiedy koń chce nas skubnąć dla zabawy, a kiedy robi to złośliwie. To drugie niestety zawsze ma podłoże w psychice, na którąś ktoś kiedyś musiał źle wpłynąć. Prawdopodobnie koń był bity lub źle traktowany.
Możemy rozróżnić dwa typy koni, te które później będą przed człowiekiem (najczęściej ręką) i jego kontaktem uciekać, chować i te, które na ludzi będą się "rzucać z zębami" i atakować.

Koń nigdy nie rodzi się zły i złośliwy. To ludzie sprawiają, że niektóre konie takie się stają!
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Aresowata ;)



Dołączył: 29 Lip 2009
Posty: 135

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 13:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o to karmienie to rzeczywiście zależy od konia , ale lepiej nie próbować . Znałam pewne konie (wielkopolskie więc to troche inna sytuacja , bo hucuły raczej mają łagodnie usposobiony charakter. ) które kiedyś był na tym wychowane , w dawnym domu ich pan dawał im z ręki , pozwalał nawet przeszukiwać kieszenie . Później trafiły do nowego domu a tam - gryzły , kopały , przeszukiwały agresywnie kieszenie . Strach było do niech wchodzić , kiedyś mnie jedna pogoniła jak weszłam na wybieg ... Zwiewałam ile można ... Były to dwie klacze ( matka i córka ) , do tego jedna była źrebna , urodziła źrebaka , który odziedziczył charakterek po niej ... Te klacze były nie do złamania ...



Mojemu hucułkowi dlatego wole nie dawać z ręki , bo on jednak taki grzeczny nie jest ... Smile
I to właśnie dzięki temu przestał gryźć Smile
Ale to i tak zależy od konia i od jego usposobienia , wychowania i w ogóle Smile Przynajmniej ja tak myślę Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goha



Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 730

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 14:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To, że tamte klacze wlkp gryzły to też nie było wynikiem samego karmienia, tylko raczej niewłaściwa reakcja opiekuna (albo jej brak) na początkowe złe zachowania koni.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gllosia



Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 57
Skąd: z nikąd

PostWysłany: Sro Paź 21, 2009 07:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

goha napisał:
stwierdzenie o niekarmieniu koni z ręki "bo to nienaturalne" jest moim skromnym zdaniem dosyć śmieszne Wink a że konie karmione z ręki gryzą jeszcze śmieszniejsze Rolling Eyes

.


Może cię to smieszy, ale nie ja to wymysliłam, ale sławni naturalsi [Monty roberts lub Pat Parelli nie pamiętam dokłandie, moge podac równiez artykuł jak jeszcze kogos to bedzie smieszyło].
Dobrze wiem, że konie sa udomowione i praktycznie wszystko co robimy jest nienaturalne.
Napewno nikt od nikogo nie bedzie wymagał by zachowywał sie jak kon i może chodził na 4 "łapach".
Ja tylko podałam to co sama przeczytałam.
Byc może chodziło o to, by wyeliminować nienaturalne zachowanie ile tylko możemy.
Oczywiste jest, że nie pozbawimy koni boksów, poideł itd.

Ja ostatnio stałam sie bardziej naturalna, stad może moje podejscie do sprawy. Dla mnie jest czymś wspaniałym aby porozumiec sie z koniem bez słów, bez sztucznych pomocy.
W tedy do jazdy nie potrzebne jest ogłowie, do lonzowania nie potrzebna jest lonża itd.


Konie same z siebie nie gryzą, nie kopia, nie sa złe, wredne czy co tam jeszcze. Cała wina lezy u człowieka niestety.
_________________
naturalnie.



www.gllosia.fbl.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
goha



Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 730

PostWysłany: Sro Paź 21, 2009 08:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

różnie można interpretować "sławnych naturalsów", a stwierdzenie że koń gryzie tylko dlatego że karmimy go z ręki śmieszy mnie i śmieszyć nie przestanie na pewno po przeczytaniu kolejnego artykułu Wink (przeczytałam 3 książki Monty Robertsa więc myślę że kolejny artykuł nie zaburzy mojego poglądu Wink )

Gllosia napisał:

Konie same z siebie nie gryzą, nie kopia, nie sa złe, wredne czy co tam jeszcze. Cała wina lezy u człowieka niestety.


no właśnie to wyżej napisałam Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Paź 21, 2009 12:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja z własnego doświadczenia uważam, że konie gryzące dzielą się na dwie grupy.
Pierwsza to konie o sinym charakterze, które nie zaakceptowały człowieka, jako swojego przewodnika. Tym koniom należy pokazać, że się ich nie boi i że się nie ustąpi. Czasem trzeba to niestety zrobić dość brutalnie (Mój koń przestał gryźć po tym, jak kiedy zębami rozciął mi skórę na dłoni, po prostu się odwinęłam i uderzyłam go w pysk. Jestem wrogiem uderzania koni po pysku, ale wtedy po prostu ból mnie zamroczył. Moje zachowanie było odruchowe, a więc można powiedzieć "naturalne":) No dobrze, naturalne dla ludzi, ale wystarczyło, żeby problem znikł).
Druga grupa to konie skrzywdzone, konie które były bite, lub które po prostu straciły w życiu poczucie bezpieczeństwa. One gryzą ze strachu. Problem tych koni często rozwiązuje się sam, gdy trafiają na cierpliwego, kochającego opiekuna, który poświęca im dużo czasu i nie stosuje wobec nich przemocy. Niestety niektóre konie z drugiej grupy doznały tak głębokiej traumy, że można powiedzieć, że wariują i nie sposób im już pomóc (nawet Monty Roberts pisał o takich koniach - "konie, które przestały myśleć jak konie").

Ogólnie widzę problem w relacji między "naturalistami" i "jeźdźcami klasycznymi". Uważam, że Ci, którzy w Polsce upieraj się, żeby zostać przy jeździectwie "klasycznym" nie powinni być uważani za sadystów.
Monty Roberts to Amerykanin, jego najsławniejsza uczennica to Niemka, a Pat Parelli - tu nie wiem, ale wydaje mi się, że jest z Australii. Tradycje jeździeckie w tych krajach są pełne przemocy. W Polsce mieliśmy starą kawaleryjską szkołę pracy z końmi, która mimo użycia wędzideł, palcatów itp. też miała w sobie wiele elementów naturalnych. Myślę, że wielu tych zagranicznych "naturalistów" nie zdaje sobie sprawy, że są narody, które umieją stosować klasyczne sprzęty w sposób dla koni bezbolesny. Kiedy pracuję z ważącym 600 kg fiordingiem mając do dyspozycji zwykłe wędzidło, uwiąz i krótki palcat zupełnie nie czuję się osobą stosującą przemoc wobec koni. Zwierz tych rozmiarów, gdyby nie chciał ze mną współpracować, po prostu mógłby sobie pójść wyrywając mi się z ręki, co zresztą robi każdemu, kto jest dla niego obcy i kto jest niepewny siebie. Myślę też, że użycie tych wszystkich sprzętów nie wyklucza emocjonalnej więzi z koniem, zrozumienia i zaufania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Aresowata ;)



Dołączył: 29 Lip 2009
Posty: 135

PostWysłany: Sro Paź 21, 2009 16:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no i ta wypowiedź mi się podoba Smile
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gllosia



Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 57
Skąd: z nikąd

PostWysłany: Sro Paź 21, 2009 16:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

goha: ja nigdzie nie napisałam, ze konie gryza od karmienia z reki, nawet mnie samą to troche zdziwiło. piszę, że to nie naturalne, ale do gryzienia moim zdaniem nic nie ma.
W podlozu wszelkich narowóch stoi sam chłowiek, o czym napisałam w temacie "narowy u koni"

Kejti dobrze napisała Smile

Ja nie mam nic a nic do wedzidła, siodła ani w ogóle osprzętu konskiego.. prosze mnie do takich osob nie kfalifikować [ jesli ktoś tak uwarza]Wink
Moje zdanie: można używać wszelkiego sprzętu, pomocy, patentów [byle z rozwagą i to dużą], ale mozna też ograniczyć sie do sznurka i zyskac to samo ;D
No tyle, że w tedy potrzeba poświęcic na to niemal całe swoje zycie ;p

Ja polecam join-up [niestety nie mogę go teraz przeprowadzac bo nie mam warunków], 7 games itd. Pomagaja bardzo zbudować relację kon-człowiek Smile
A hucuły to juz w ogóle, są chętne do współpracy ^^
_________________
naturalnie.



www.gllosia.fbl.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
goha



Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 730

PostWysłany: Sro Paź 21, 2009 19:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja też nie pisałam w odpowiedzi na Twój post, tylko na post w którym było napisane że konie gryzą przez karmienie z ręki Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Sro Paź 21, 2009 19:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Słuchajcie, cała dyskusja tak naprawdę sprowadza się do "naturalsa", więc może przeczucimy się z dyskusją tu:
Hucuł a metody naturalne

Jak znajdę chwilkę czasu to niezwłocznie przerzucę posty z tego tematu tam. Zostawiam go otwartego póki tego nie zrobię.

Admin

_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Paź 21, 2009 20:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja myślę, że nie ma co przerzucać, bo my tu nie piszemy o hucułach, a o koniach w ogóle:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kayka



Dołączył: 26 Gru 2007
Posty: 57
Skąd: z Puław

PostWysłany: Czw Paź 22, 2009 16:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałam napisać tylko: Gllosia zmień proszę rozmiar avatara, bo się forum przesunęło i mnie to osobiście drażni Wink

Żeby wielkiego Offa nie było, to dodam jeszcze, że też miałam w tamtym roku wielką fazę na "naturala", czyli non stop PRÓBY 7 gier, nie karanie klapsem itd. itp.
Trwało to może z miesiąc-dwa. Ale po głębszym wdrażaniu się w artykuły i zdobywaniu wiedzy jeździeckiej (w tamtym roku praktycznie zaczęłam się na poważnie uświadamiać i jeździć dzięki KasiK.) odrzuciłam teorie "sławnych naturalsów". Jedyne co mi zostało i zostanie, to join up, a raczej ganianie na rp w celu rozluźnienia i wyciszenia i o dziwo mój konik mnie nie gryzie, nie żebrze, nie kopie, nie rozdeptuje, przychodzi na wybiegu, łazi za mną po stajni bez uwiązu (ostatnie odkrycie Wink) i zasuwa za mną juz nawet na dużym wybiegu. Smile

A tak ogólnie to sam natural jest niesamowicie ciekawy, ale nie można przesadzać, a niestety teraz to się już z tego zrobił jakiś wielki "trend w modzie" :/
_________________
Kucyk polski i Ja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wiedzmin



Dołączył: 17 Paź 2008
Posty: 43
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw Kwi 15, 2010 11:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gllosia - Pat Parelli mówi o tym, żeby UWAŻAĆ z karmieniem z ręki i z tym się zgadzam, ale nie mówi, żeby NIGDY nie karmić z ręki Smile. Mam w rodzinie trzy konie, w tym moim jest hucuł, wszystkie prowadzone naturalnie. W tym hucuł jest często karmiony z ręki, ale najczęściej nagradzany jakąś marchewką czy smakołykiem. Pozostałe dwa też czasem dostają Smile. Jeszcze raz co do mitów o naturalu - nie nigdy nie słyszałam, żeby Pat mówił o nie karmieniu - przestrzegał poprostu ludzi niepotrafiących rozpoznać u konia pierwszych objawów próby dominacji Smile.
Pozdrawiam Agata i Wiedźmin

PS: jak zaczynałam z Wiedźminem to często próbował podgryzać, kopać w moim kierunku itp. - wtedy nic nie dostawał z ręki, teraz mamy to już dawno za sobą, więc wiem, że mogę go w ten sposób nagradzać
_________________
sznurkowy hucuł Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Czw Kwi 15, 2010 11:32    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> zachowania koni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum o koniach rasy huculskiej  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group