Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Klacz w ciąży

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> zdrowie - profilaktyka i leczenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rosa

PostWysłany: Pon Lip 13, 2009 23:21    Temat postu: Klacz w ciąży Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie jak długo można jeździć na klaczy, do którego miesiąca, bo mi wet powiedział do końca, ale wg mnie to chyba za duże obciążenie dla klaczy... Wiadomo nie jakieś skoki czy szalone galopy, ale lekkie jazdy.
Czy podawać jej jakieś witaminy ? (Wiem że to hucuł, ale można powinna coś dostać ?)
Powinna się źrebić jakoś w październiku listopadzie, czyli zupełnie nie w czas...
Na razie chyba więcej pytań nie mam. Podzielcie się doświadczeniem, jeżeli takowe macie w tym temacie Smile Pozdrawiam
Reklama

Wysłany: Pon Lip 13, 2009 23:21    Temat postu:

Powrót do góry
Michał:)

PostWysłany: Wto Lip 14, 2009 17:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lekkie jazdy moga być spokojnie do ostatnich dni, a nawet lepiej dla konia jak się poruszac możeWink , co do witamin jak ma się źrebić jeszcze w sezonie pastwiskowym bądź zaraz po nim to niema żadnej potrzeby dawania żadnych dodatków które niesą konieczne tak czy inaczej;) to jest hucuł niepotrzebują pastwisk najlepszej jakości i pasz treściwych w ogromnych ilościach ... ani tymbardziej dodatków, o wszystko same potrafią zadbać jeśli mają dostęp do pastwiska gdzie same uzupełnia większośc "braków" różnych składników.

Cóż klacz bynajmniej u nas najcześciej poprostu się kładzie źrebi po chwili wstaje i przechodzi do porządku dziennego, wstrzymywać poród potrafią konie jakiś czas a jeździć na klaczach przed wyźrebieniem, spokojnie można dużo stępa i kłusa Wink spokojny galopik też niejest zły, wiadomo skokakać nieskaczemy, jednym z powodów jest czas porodu Wink klacze źrebią sie najczęściej zimą by na lato normalnie korzystały z pastwisk a wtedy niema warunków do skoków bo po co skakać na lodzie czy śniegu? i oczywiście najważniejszy czynnik to kręgosłup klaczy który ulega wiekszym obciążeniom podczas lądowania oraz stawy podczas lądowania i wybicia.

Pozdrawiam
Michał

Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód.

— Paulo Coelho
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Rosa

PostWysłany: Wto Lip 14, 2009 19:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź Smile
Strucelka

PostWysłany: Czw Lip 16, 2009 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spotkałam się z praktyką jeżdżenia klaczy do ostatnich dni przed wyźrebieniem. Później już wieczorami do lasu na pół godzinki na stępa. Zawsze to trochę ruchu i dobrze klaczy zrobi. Później zrezygnowano też z siodła na rzecz jazdy na oklep Wink
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zdziśka

PostWysłany: Nie Lut 13, 2011 22:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W jaki sposób obliczyć termin porodu klaczy?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Nie Lut 13, 2011 22:25    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> zdrowie - profilaktyka i leczenie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: