Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Guzki na ciele

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> zdrowie - profilaktyka i leczenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Biorg

PostWysłany: Wto Lip 14, 2009 21:38    Temat postu: Guzki na ciele Odpowiedz z cytatem

Witajcie!
Kolejne pytanie z serii tych podstawowych... Ostatnio na jednej klaczy pojawiły się guzki różnej wielkości od 0.5 cm średnicy do takich około 2 cm... Wszystko to pod skórą (brak ropnych wycieków czy czegoś takiego) i raczej niebolesne. Inne konie tego nie mają. Tylko wygląda to koszmarnie... Sad

Co to takiego i czy jest to groźne? Olać czy od razu do weterynarza?

Nie jestem pewien, ale rok temu też coś takiego było na koniach i zdaje się samoistnie zniknęło... Sezonowe świństwo? Owady czy raczej jakieś sprawy alergiczne?

W piątek zrobię zdjęcia i jak mi się uda to je tu wkleję.

Pozdrawiam
Biorg
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Wto Lip 14, 2009 21:38    Temat postu:

Powrót do góry
Michał:)

PostWysłany: Wto Lip 14, 2009 21:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ugryzienia najprawdopodobniej Gzy i inne tego typu potworki Wink jak koń niejest uczulony niepowinno sprawiać żadnych problemówWink niewiem jak w reakcji gdy jest w kiepskim miejscu(np pod popręgiem) ale ogólnie to tylko kwestia estetyki Wink konie to nie boli, a jak boli to może być zupełnie inaczej ;Wink

Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód.

— Paulo Coelho
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Strucelka

PostWysłany: Czw Lip 16, 2009 21:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biorg obserwuj klacz, jeśli w ciągu tygodnia guzki nie zejdą to napisz.
Prawdopodobnie to ugryzienia much końskich (tzw. gzów), po nich właśnie wychodzą niebolesne bąble.
Inna sprawa, że mojemu Likierowi ostatnio też wyszły na grzbiecie dwa niebolesne guzki i w ogóle nie chcą zejść. Wetka powiedziała, że to ponoć przebiałczenie. Jeśli guzek nie rośnie i nie boli, to nie ma się co przejmować.
Biorg

PostWysłany: Pią Lip 17, 2009 07:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Michałi Strucelka!
Wczoraj był u nas wet i stwierdził to samo - gzy (choć czuję przez skórę, że pod tą nazwą różni ludzie łączą bardzo wiele gatunków krwiożerczych insektów).
Spryskał konie jakimś preparatem (nie wiem jakim - nie było mnie przy tym) i powiedział, że na dwa tygodnie będzie spokój. Faktycznie - wczoraj na konikach nie siadały żadne muchy, ślepaki (nie niem jak to się nazywa w Waszych rejonach) i takie tam... Za to komarów było znacznie więcej!!! zdziwienie

U Witezia też pojawił się jeden guzek na szyi... Nie jest bolesny - ale będę go obserwował...

Pozdrawiam
Biorg
Powrót do góry
Kitay

PostWysłany: Sro Cze 20, 2012 06:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te guzki do paskudztwo jakieś. U mnie po troszku mają wszystkie klaczki ale jedna ma ich bardzo dużo. Najgorsze jest to, że pękają albo rozcierają i powstaje rana. Zaczynam smarować jodyną ale może jest jakiś sposób żeby się nie pojawiały.
Może coś na odczulenie? Wapno nie pomoże ?
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Sro Cze 20, 2012 06:43    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> zdrowie - profilaktyka i leczenie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: