Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

siwe hucuły
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> hodowla
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy uważasz, że w Polsce powinna zostać dozwolona maść siwa u hucułów?
Tak, dla wszystkich
70%
 70%  [ 24 ]
Nie
29%
 29%  [ 10 ]
Tak, ale tylko dla klaczy
0%
 0%  [ 0 ]
Tak, ale tylko dla ogierów
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 34

Autor Wiadomość
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Pią Paź 09, 2009 13:21    Temat postu: siwe hucuły Odpowiedz z cytatem

Postanowiłam założyć osobny temat dla tych niezwykle rzadkich i wyjątkowych hucułówSmile

Pierwszego siwego hucuła zobaczyłam na forum dzięki Anginsan. Kolejnego można było zobaczyć w Stadl-Paura.
Wałach Bonito Ousor IX-53, bo o nim mowa, ma 9 lat i pochodzi z SK Łuczyna z Rumunii. Jest synem og. Ousor IX (Ousor VII-73) i kl. Hroby XXI-72. Zajął I miejsce w konkursie ujeżdżenia, I miejsce w keglach i II w maratonie!
Przyznam szczerze, że jestem nim zafascynowana zkch
Chodzą domysły, że gdzieś zaszła pomyłka i Bonito nie jest czystym hucułem.
Tu zdjęcia i więcej info:
http://www.bazakoni.pl/horse_86056.html

Czekam na odzew i dyskusję dot. ankiety Wink
(Przez dozwolona mam na myśli by konie siwe otrzymywały wpis do księgi i licencję)
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Pią Paź 09, 2009 13:21    Temat postu:

Powrót do góry
goha



Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 730

PostWysłany: Pią Paź 09, 2009 13:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o mnie to powinny być dozwolone wszystkie maści, które kiedyś się pojawiały. To samo dotyczy kasztanów, odmian itp. Podział na płeć, czyli że np maść dana jest dozwolona u klaczy a u ogierów nie, jest dla mnie kompletnym nieporozumieniem. Hucuły to konie różnorodne, kolorowe - i takie powinny pozostać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Paź 09, 2009 15:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W pełni zgadzam się z Gohą.

Tylko, że z niczym nie można być bezkrytycznym.
Maść siwa jest przenoszona przez gen dominujący. Co znaczy, że każdy koń siwy musiał mieć jednego siwego rodzica. Uznawałabym więc do hodowli tylko te łuczyńskie siwki, które pomyślnie przeszły potwierdzenie rodowodu poprzez badania krwi i to zrobione w innym kraju, niż Rumunia. Łuczyna powinna też wyposażyć je w rodowody z ewidencją umaszczenia przodków (czego nigdy nie robią). Ewentualnie można by uznać siwe konie z Ukrainy przywiezione z terenu Huculszczyzny i zgodne eksterierem z wzorcem rasy. To ostatnie powinno dotyczyć z resztą wszystkich hucułów z Ukrainy. Ale to tylko nierealne marzenia:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
nerunia



Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 196
Skąd: Chełm

PostWysłany: Pią Paź 16, 2009 10:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co słyszałam, to ten siwy ogier nie był hucułem i był za wysoki jak na konia huculskiego. Fakt, że hucuły zawsze były kolorowe, ale chyba wszyscy, jako hodowcy, dążymy do ujednolicenia rasy a nie zrobienia z niej śmietnika...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
goha



Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 730

PostWysłany: Pią Paź 16, 2009 12:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy Bonito (wałach) to hucuł to też mam wątpliwości...

Co do drugiej części wypowiedzi to się nie zgodzę - to że jest rasa kolorowa i różnorodna nie oznacza śmietnika. Powinny zachowane zostać różne typy hucuła tak jak i różne maści - dążenie do ujednolicenia do niczego dobrego nie doprowadzi. To samo dotyczy koni małopolskich - są różne typy i w żadnym wypadku nie powinno się ich ujednolicać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Pią Paź 16, 2009 13:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dyskusję na temat TYPÓW hucułów proszę przenieść tutaj: http://huculy.phorum.pl/viewtopic.php?p=4860#4860 a tu rozmawiać o siwych hucułach

Wink
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kasia



Dołączył: 21 Kwi 2007
Posty: 246

PostWysłany: Nie Paź 18, 2009 21:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak Nerunia i Goha - mam niemałe wątpliwości co do "hucułowatości" tego wałacha.
Kto go widział to wie, że Bonito nie wygląda jak hucuł, chociaż jest bardzo ładnym koniem i jak widać dobrym użytkowo.
Uważam, że jeżeli w HIF'ie umówiliśmy się, że konie siwe nie będą uznawane, to nie należy tego zmieniać. Hodowla koni huculskich, można powiedzieć, że jest stosunkowo młoda i rasa nadal się kształtuje- nie można co chwilę w niej mącić. Moim zdaniem, co do "kolorów", zasady uznawania hucułów powinny zostać takie jakie są ;]

edit: pytanie w ankiecie brzmi "Czy uważasz, że w Polsce powinna zostać dozwolona maść siwa u hucułów?" i tak mi przyszła na myśl jeszcze jedna kwestia:
Jeżeli już powstała federacja zrzeszająca hodowców kilku państw to musimy brać pod uwagę, że decyzje o tym jakie konie są uznawane a jakie nie podejmują wspólnie przedstawiciele państw członkowskich (swoją drogą Polska ma największą hodowlę hucułów, ale z tego co wiem, w żaden sposób nie wpływa to na liczbę głosów podczas obrad związku - niestety Sad )
_________________
hucuły rlz !!!!!!!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Paź 18, 2009 22:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też mam wątpliwości co do tego, czy Bonito jest hucułem. Pisałam o tym w innym wątku.

Uważam jednak, że nie można mówić, że "w HIF'ie umówiliśmy się", bo niewielu hodowców i miłośników hucułów mogło się w tej sprawie wypowiedzieć.

Różne kraje wciąż mają inne zasady dotyczące umaszczenia (np. ogier Bryf u nas nie mógł kryć, a na Węgrzech może).

Nie można też powiedzieć, że rasa huculska jest młoda i "dopiero się kształtuje". Ta rasa kształtowała się pod koniec XIX w., a my teraz powinniśmy utrzymać ją taką, jaką była. Tylko najpierw powinniśmy ustalić jaka naprawdę była. Obecność siwków w rasie zawsze była kontrowersyjna. Od dziesiątek lat uważano, że wszystkie siwe konie były krzyżówkami. Potem pojawiły się jednak opisu hipologów uważających siwe konie za wzorcowe hucuły, a nikt nie przytaczał wystarczających dowodów, żeby w pełni przekonać innych do swojego zdania. Teraz znowu mówi się o krzyżówkach. I w przypadku Bonita pewnie mamy do czynienia z krzyżówką.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Nie Paź 18, 2009 22:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kejti napisał:
Tylko najpierw powinniśmy ustalić jaka naprawdę była.


No właśnie. A z tym u nas niestety ciężko Rolling Eyes
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goha



Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 730

PostWysłany: Pon Paź 19, 2009 10:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kasia napisał:
Moim zdaniem, co do "kolorów", zasady uznawania hucułów powinny zostać takie jakie są Wink


powinny być ujednolicone na pewno z innymi państwami - i tak jak u nas jakiś chory przepis mówi o tym że odmiany są niedozwolone u ogierów, tak jakoś gdzie indziej, tak jak kejti napisała, takie ogiery mogą kryć. To samo kasztany - dlaczego akurat kasztany mają zostać wyeliminowana skoro zawsze pojawiały się kasztanowate hucuły w hodowli? i w dodatku dlaczego tylko kasztanowate ogiery?

ale to już nie o siwości Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Chomicz



Dołączył: 14 Sie 2009
Posty: 16

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 22:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie powinno być siwych hucułów, to są wybryki Wink. To tylko świadczy o ich silnym spokrewnieniu z arabem.
_________________
Piotr
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 23:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piotrek, masz na to jakieś konkretne dowody?
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Chomicz



Dołączył: 14 Sie 2009
Posty: 16

PostWysłany: Sro Lis 04, 2009 01:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytalem w jakiejs ksiazce, nie pamietam, albo ksiazka albo artykul. Musialbym poszukac :]. Moge poszukac jak Ci zalezy.
_________________
Piotr
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kasia



Dołączył: 21 Kwi 2007
Posty: 246

PostWysłany: Sro Lis 04, 2009 16:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to niekoniecznie musi być spokrewnienie z arabem, na Huculszczyźnie były przeróżne konie, więc na pewno niektóre hucuły były krzyżowane z tymi końmi i gdzieś ten "siwy gen" pozostał

kejti napisał:
Uważam jednak, że nie można mówić, że "w HIF'ie umówiliśmy się", bo niewielu hodowców i miłośników hucułów mogło się w tej sprawie wypowiedzieć.


Tak jak wspomniałam wcześniej, fakt, iż w Polsce jest najwięcej hucułów nie nie daje nam dodatkowych praw w HIF'ie, więc Polacy mają tyle samo do gadania co i np.: Węgrzy czy Słowacy, z tego powodu na pewno trudno jest czasem przekonać innych do zmiany punktu widzenia na taki, jaki my mamy.

Napisałam "umówiliśmy się", ponieważ uważam, że jeżeli w Polsce działa związek hodowców konia huculskiego i na jego forum (np. na zebraniach) każdy hodowca może wypowiedzieć swoją opinię to powinniśmy się utożsamiać z tym związkiem, aby mieć siłę przebicia powinniśmy mówić jednym głosem. Nic z tego nie będzie jeżeli każdy będzie twierdził "co mnie to wszystko obchodzi, ja sobie hoduję konie, związek niech tam sobie działa".
Nie wiem kto i na jakich zasadach wybiera przedstawicieli Polski na zebrania HIF'u, ale na pewno nasi reprezentanci przedstawiają poglądy polskich hodowców i osób dbających o hodowlę hucułów w naszym kraju.

Smile
_________________
hucuły rlz !!!!!!!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Strucelka



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1382
Skąd: kraków

PostWysłany: Sro Lis 04, 2009 20:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piotrek, byłabym bardzo wdzięczna za artykuł Smile
_________________
Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Dla Hucuła nie ma życia, jak na połoninie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sro Lis 04, 2009 20:43    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> hodowla Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum o koniach rasy huculskiej  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group