Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Koniec SO Klikowa !?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> stadniny huculskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anja



Dołączył: 27 Cze 2008
Posty: 94
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 13:21    Temat postu: Koniec SO Klikowa !? Odpowiedz z cytatem

Niepokojące wiadomości dochodziły już od dawna, ale teraz to już chyba agonia. Poniższy artykuł z Dziennika Polskiego ukazuje obecną sytuację.


09.01.2010

" Białka zabiera ostatnie ogiery i odjadą zabytkowe pojazdy.
Pustoszeją klikowskie stajnie, majątek ulega parcelacji. To już koniec Stada Ogierów i nie tylko koni żal...


W upadającym Stadzie Ogierów Skarbu Państwa zapanowały bezsilność, rozgoryczenie i niepewność jutra. Do Tarnowa dotarły hiobowe wieści dotyczące wyprzedaży i parcelacji majątku. Do połowy stycznia spółka z Białki zarządzająca Klikową zamierza wywieźć czternaście ostatnich ogierów. Rozproszeniu ulegnie też kolekcja kilkudziesięciu zabytkowych pojazdów konnych. Trafi do kilku nowych właścicieli. Specjalna komisja ma zjawić się w Klikowej już 12 stycznia br., by dokonać podziału tego ruchomego majątku między inne stadniny.

W dalszej kolejności, na sprzedaż wystawionych zostanie blisko 30 hektarów ziemi będącej do niedawna we władaniu klikowskiego Stada. Pretensje do tego terenu zgłaszają m.in. spadkobiercy książąt Sanguszków. Niewielka reszta areału oddana być może w dzierżawę.

- Chciałbym, aby można było powstrzymać bieg wydarzeń. Nie wyobrażam sobie Małopolski bez Stada Ogierów, podobnie jak Krakowa bez Wawelu. Nie rozumiem, dlaczego zapewnienia polityków PO i samego ministra skarbu Aleksandra Grada o powstrzymaniu degradacji Klikowej okazują się nieskuteczne. Pytam, dlaczego Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego nie dano szansy na ratowanie Klikowej przed likwidacją? - pyta retorycznie Andrzej Goraus, wieloletni dyrektor Stada Ogierów Skarbu Państwa w Tarnowie-Klikowej. Dzisiaj (wraz z siedmioma pozostałymi pracownikami) nadzoruje klikowski majątek w imieniu Agencji Nieruchomości Rolnej z Opola, która w lipcu ubiegłego roku przejęła ziemię i budynki należące do Stada Ogierów Klikowa.

Były dyrektor, podobnie jak inni, ma umowę o pracę do czerwca tego roku. Co dalej, nie wie. Teraz oczekuje jedynie "cudu" w postaci skutecznej interwencji polityków i samorządowców. Oczekuje, choć bez większej wiary, bo przecież w ciągu kilku ostatnich lat brakowało politycznej woli i decyzji o utrzymaniu i doinwestowaniu SO Klikowa.

Trudno uwierzyć, ale w latach świetności w stajniach klikowskich stało ok. 150 ogierów. Ta siła stopniała dzisiaj do zaledwie 20 koni, w tym kilku hucułów. (Niebawem pozostać mogą tylko hucuły). W Klikowej już od XIX wieku hodowano konie dla potrzeb rolnictwa i wojska. Od 1955 roku do niedawna Klikowa była głównym ośrodkiem hodowli koni i jeździectwa w Polsce południowo-wschodniej. Stanowi zaplecze m.in. dla Ludowego Klubu Jeździeckiego, Polskiego Związku Hodowców Konia Huculskiego, Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych. Jest też jedynym ośrodkiem w tej części kraju, gdzie można organizować promocyjno-handlowe wystawy zwierząt.

W wyniku reorganizacji, Klikowa straciła w 2003 roku samodzielność na rzecz Stada Ogierów w Białce na Lubelszczyźnie. Zarządzana przez "obcych", znalazła się na krawędzi upadłości. Nie powiodły się próby powstrzymania degradacji Klikowej, podejmowane m.in. przez samorząd wojewódzki i Małopolską Izbę Rolniczą. Zainteresowani jej ratowaniem zjednoczyli się więc pod koniec minionego roku wokół Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. TARR podjęła pierwsze rozmowy, m.in. ze związkami hodowców koni, przedstawicielami władz samorządowych i państwowych. Pojawił się cień nadziei, a tu u progu nowego roku widmo likwidacji Stada przypomniało o sobie z nową siłą.

Wczoraj nie udało się nam skontaktować z Leszkiem Nowickim, prezesem TARR, który jeszcze w grudniu 2009 zapewniał o determinacji i "prawdziwym zaangażowaniu" w obronę Stada. - Nie wyobrażam sobie Małopolski bez Stada Ogierów Klikowa i zrobimy wszystko, by nie przepadł jego majątek. Działamy oczywiście w porozumieniu z marszałkiem województwa. Naszym celem jest m.in. przejęcie w dzierżawę gruntów należących do Stada i powołanie spółki celowej, zarządzającej Klikową... - deklarował wówczas prezes Nowicki.

Marek Baran "
_________________
"Poznaje się tylko to, co się oswaja."- Antoine de Saint-Exupery
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Wto Sty 12, 2010 13:21    Temat postu:

Powrót do góry
goha



Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 730

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 13:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

od dawna już krążą pogłoski że część ogierów klikowskich ma trafić do Gładyszowa... szkoda SO, szkoda wieloletniej tradycji...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
anja



Dołączył: 27 Cze 2008
Posty: 94
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 13:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Goha, a wiesz które? Szkoda, że Hroby poszedł w Prywatne ręce. Koń z takimi genami powinien być szeroko uzyty w hodowli.
_________________
"Poznaje się tylko to, co się oswaja."- Antoine de Saint-Exupery
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 13:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widziałam Hrobego w zeszłym roku i jak dla mnie to on powinien zostać uśpiony. W każdym razie wtedy każdy oddech sprawiał mu duży wysiłek. Jeśli ten koń coś powinien robić, to odpoczywać na pastwisku.

A kto go kupił?

A wszystkie te informacje o Klikowej są potwierdzone?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
anja



Dołączył: 27 Cze 2008
Posty: 94
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 19:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do Klikowej to wyglada na to, że tak.

Hroby był wystawiony na sprzedaż na przetargu w Białce 16.12.09. Na liście przetargowej z 16.01. już go nie ma więc myślałam, że został sprzedany. Nie wiedziałam, że był chory. Dziwne, że chcieli go sprzedać w takim stanie, chociaż nie powinno mnie to dziwić skoro wystawili Szafira i na liście jest nadal mimo tego że padł 5.01.10 r.

Kejti czy Hroby miał COPD? Gdzie go widziałaś? Bardzo mnie zmartwiły te informacje.
Zawsze chciałam go do siebie sprowadzić. U mnie w stadzie jest bardzo dużo " Jaśminowych " genów i chciałam troche zmniejszyć inbred.
Teraz z "obcych" ogierów pozostał już chyba tylko Bandita i Puchacz, oba prywatne. Bandita podobno bywał dzierżawiony więc jest szansa. U Puchacza, mimo, że bardzo mi sie podoba boję się gwiazdki. Przy tych bezsensownych przepisach o odmianach nie chcę ryzykować odmianami u swoich źrebaków.
_________________
"Poznaje się tylko to, co się oswaja."- Antoine de Saint-Exupery
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, jaką diagnozę postawiono Hrobemy, ale wydaje mi się, że mógł mieć COPD. Widziałam go w Klikowej w czasie Młodzieżowego Czempionatu w zeszłym roku.

A z zagranicznych ogierów jest jeszcze OUSOR VIII-50.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
goha



Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 730

PostWysłany: Sro Sty 13, 2010 16:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a Hroby VII-25? nie kryje już?

nie mam pojęcia jakie ogiery i ile ma trafić do Gładyszowa, od dawna już o tym słychać ale nic konkretnego w sumie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sty 13, 2010 21:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hrobego VII-25 nie było w wykazie ogierów na 2009 rok.
Ale jeśli jeszcze żyje, to piękny ogier.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
benia108



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 84
Skąd: Porąbka Iwkowska

PostWysłany: Czw Sty 14, 2010 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj czytałam, że jednak wywózka koni , bryczek zostaje przerwana, przez interwencje samorządowców. A dalsze plany mają być znane na wiosnę.
Trzymam kciuki, żeby się wszystko poukładało, bo jakoś sobie nie wyobrażam, Tarnowa bez Klikowej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 23, 2010 20:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś coś wie?
Ja przez prawie trzy tygodnie nie miałam dostępu do radia i telewizji, tym czasem moja rodzina usłyszała, że Klikowa została przekazana jakiemuś klubowi jeździeckiemu, który nie jest zainteresowany utrzymaniem ogierów. Czy to prawda? Jak to wygląda?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ślepowrony



Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 72
Skąd: Ślepowrony / Mazowsze

PostWysłany: Nie Lip 25, 2010 09:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ludowy-Klub-Jezdziecki-dzierzawca-Stada-Ogierow-w-Klikowej-2174580.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ślepowrony



Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 72
Skąd: Ślepowrony / Mazowsze

PostWysłany: Nie Lip 25, 2010 09:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.gazetakrakowska.pl/tarnow/278979,tarnowski-klub-jezdziecki-bedzie-rzadzil-w-klikowej,id,t.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lip 25, 2010 10:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za linki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mindira



Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 86

PostWysłany: Wto Lip 27, 2010 21:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hroby krył u moich znajomych...
miał stwierdzone COPD , lecz niestety o tym fakcie nikt nie raczył poinformować dzierżawców, dopiero po tel że koń jest chory , przyznano sie że owszem choruje...
stał tam do wiosny ub roku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Gru 13, 2010 23:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś wie, jaka jest obecnie sytuacja Klikowej? Czy SO jeszcze istnieje?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Pon Gru 13, 2010 23:31    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> stadniny huculskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum o koniach rasy huculskiej  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group