Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna Forum o koniach rasy huculskiej
Forum o hucułach
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

proszę, doradźcie!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> wałachy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mysz



Dołączył: 10 Lip 2011
Posty: 10
Skąd: Oliwa

PostWysłany: Wto Lip 19, 2011 20:44    Temat postu: proszę, doradźcie! Odpowiedz z cytatem

Znalazłam na sprzedaż wałacha huculskiego, ujeżdżonego, ale konik ma dopiero 2,5 roku. Będzie miał jakieś 135 cm wzrostu.

Konie powinno się zaczynać zajeżdżać w wieku min. 3 lat. Więc, czy początkowa, lekka jazda rekreacyjna pod taką osobą jak ja (162 cm wzrostu, ok.52 kg) nie będzie dla niego szkodliwa?
A jeśli nie, to jaki powinien być plan jazd? Czy można codziennie, czy tylko raz w tygodniu?

W zasadzie jako dziecko jeździłam kiedyś w zakładzie treningowym ogierów. Tam były konie 2,5 - 3 letnie i nie było dla nich z racji wieku żadnej taryfy ulgowej. Chodziły codziennie, często treningi skokowe.
Ale poza tym nigdy nie miałam do czynienia z tak młodym koniem.

No boję się po prostu odpowiedzialności, że mogę mu zrobić czymś krzywdę. Ja co prawda nie skaczę przez przeszkody, ale samą jazdą, moja waga + siodło?
A może przesadzam?

Doradźcie coś, proszę
Pozdrawiam
_________________
co to takiego: gdy to jest w beczce, to beczka jest lżejsza?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Wto Lip 19, 2011 20:44    Temat postu:

Powrót do góry
kejti



Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 2382
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lip 19, 2011 21:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój koń, zanim był mój, rozpoczął pracę w rekreacji mając 2,5 roku. Pracował po kilka godzin dziennie. Nie powinno tak być, ale było.

Został mój, kiedy miał 3 lata. Jestem od Ciebie sporo wyższa i cięższa.
Przez pierwszy rok nigdy nie jeździłam dłużej niż 30 minut. Pracowała z koniem codziennie na zmianę jazda i lonża.
Kiedy miał 4 lata pracował już po godzinie dziennie pod siodłem.
Pierwsze skoki robiłam mu, kiedy skończył 5 lat. Najpierw luzem, potem pod siodłem.

Nie mówię, że koniecznie wszystko tak trzeba robić. W każdym razie mój koń ma teraz lat 9 i jest w 100% zdrowy. Dodam jeszcze, że był to pierwszy koń z jakim pracowałam prawie zupełnie sama.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
majorka76



Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 55
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Sro Lip 20, 2011 23:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgadzam sie z opinia,ze najlepiej ujezdzac konie,ktore skonczyly 3 lata,ale z doswiadczenia wiem,ze jezeli pracuje sie rozsadnie z mlodszym koniem(26-28 miesiecy) to tez sie nic zlego nie dzieje.praca nie powinna przekraczac 30 min,a jesli jest spacer do lasu to 45 minut maksymalnie i na drugi dzien dac zwierzakowi odpoczac.mlody organizm musi sie zregenerowac,bo inaczej beda problemy jak bedzie starszy.duzo tez zalezy od lekkosci dosiadu i pomocy osoby ujezdzajacej konia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mysz



Dołączył: 10 Lip 2011
Posty: 10
Skąd: Oliwa

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 18:18    Temat postu: Dzięki za pomoc ! Odpowiedz z cytatem

Wiecie, naprawdę pomogło mi to w podjęciu decyzji. Idea
Pozdrawiam!
_________________
co to takiego: gdy to jest w beczce, to beczka jest lżejsza?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Motiza



Dołączył: 07 Mar 2018
Posty: 70

PostWysłany: Pon Paź 30, 2023 12:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że najważniejsze jest stopniowe podchodzenie do jazdy i innych, sama na swoim zaczęłam jeździć jakieś 20 min dziennie, gdy miał 3 lata.

___________________________________
https://www.merchup.com/produkty/koszulki/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Pon Paź 30, 2023 12:32    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o koniach rasy huculskiej Strona Główna -> wałachy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum o koniach rasy huculskiej  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group